"Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban"
címmel egyetemek és főiskolák hallgatói számára az alábbi témakörökben:

1. Egy szabadon választott uniós politika jelenlegi helyzete és várható fejlődési irányai a 2014-2020 közötti pénzügyi kerettel összefüggésben.

2. a) Magyarország vagy egy másik új EU-tagállam európai uniós tagságának tapasztalatai.
    b)   Az EU további bővítésének dilemmái és kihívásai.

3. Az európai egységes piac jelentősége.

4. A 2014-es európai parlamenti választások hatása az EU jövőjére. Az EU intézményi fejlődésének iránya (föderalizmus vagy nemzetek Európája).

5. Az EU 2020 stratégia értékelése.

6. A gazdasági és monetáris unió helyzete. A pénzügyi és gazdasági válságra adott válaszok.

7. Az uniós fellépés lehetőségei és kilátásai a nemzetközi politikai színtéren.

8. A Fejlesztés 2015-ös Európai Éve. A Millenniumi Fejlesztési Célok hatása az EU fejlesztéspolitikájának alakulására.

9. Az Európai Unió válasza az új globális kihívásokra (pl. klímaváltozás, energiabiztonság).

10. Az uniós csatlakozás társadalmi vonatkozásai, különös tekintettel a Kárpát-medencei kisebbségi közösségek helyzetére.

11. Az őshonos nemzeti közösségek helyzetének védelme és előmozdításának lehetőségei az Európai Unióban (pl. polgári kezdeményezés).

12. Közép-Európa kulturális sokszínűsége. Az EU-tagság nemzeti kultúrára gyakorolt hatása.

13. A kultúra szerepe a diplomácia világában: hogyan járul hozzá a kultúra a diplomáciai kapcsolatok fejlődéséhez a XXI. században.

A teljes pályázati kiírás itt található

• EU pályazati kiírás
  • Az Országgyűlés elnöke valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium pályázatot hirdet

• Fájl letöltése