Gondolatok a Nemzetbiztonsági Intézetről és az akkreditációs feladatokról
Dr. Resperger István ezredes, igazgató, Nemzetbiztonsági Intézet
Az Intézet megalakítása, feladatai
A NKE Fenntartói Testülete a 3/14/2011. sz. határozatában (2011. augusztus 19.) állást foglalt arról, hogy
- A nemzetbiztonsági képzés tekintetében a Belügyminisztérium és a Honvédelmi Minisztérium egy közös szakot működtet az egyetem keretein belül.
- Az egyetemen a stratégiai és intézményfejlesztési rektorhelyettes alárendeltségében működik az egyetem Nemzetbiztonsági Intézete.
Az Intézet igyekszik megfelelni a szolgálatok által támasztott szakmai követelményeknek, a felsőoktatási törvény oktatókra vonatkozó előírásainak, az NKE Foglalkoztatási Szabályzatának.
A képzések célja
A szakon a képzés általános célja a katonai és a polgári nemzetbiztonsági szakértők képzése a speciális rendeltetésű nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint más megrendelők számára. A képzés a szakon zárt, azaz a beiskolázás parancsnoki támogatáshoz és hivatásos jogviszonyhoz kötött. Az NBI képzése akkreditálása okán lefedi a nemzetbiztonsági BcC, MsC, a felsővezetői és PhD képzés teljes területét. Az intézet elfogadott és elismert intézet, melyet a közös közszolgálati blokk oktatása is megalapoz.
Az akkreditáció előtti helyzet, feladatok
A Nemzetbiztonsági Intézet kettő, egy Katonai és egy Polgári Nemzetbiztonsági Tanszékkel működik. A kialakított katonai és polgári specializációt 2012. 09. 01-én fogadta el az egyetem Szenátusa.
Az intézet és a szak felelősségi körébe tartozik a Felsővezetői Katonai Tanfolyam (vezérkari) képzés nemzetbiztonsági blokkjának tervezése, az egyetem doktori képzésében a tanórák, témavezetések, vizsgáztatások. Az Intézet összes személyügyi erőforrásával (saját és a szolgálatok szakemberei) tudjuk csak megvalósítani az egyetemen tanuló hivatásrendeknek oktatását a nemzetbiztonsági alapismeretek tantárgy keretében.
Az Intézet okmányai, tervei összhangban vannak az egyetem terveivel (alap-, és mesterképzés szakok mintatantervei, intézeti stratégia, a Szervezeti és Működési Rend, a munkaköri leírások, az intézet éves munkaterve) melyek biztosítják az akkreditáción történő megfelelést Az Intézet 2013. november 01-től Nemzetbiztonsági Szemle címmel online folyóiratot üzemeltet, a Katonai Nemzetbiztonsági Tanszék vezetésével 2013. szeptember 30-től Nemzetbiztonsági Szakkollégiumot hozott létre.
Összegzés
- az Intézet rendelkezik akkreditált képzésekkel (alap és mesterképzés tekintetében) a nemzetbiztonsági szak esetén,
- rendelkezik megfelelő létszámú minősített oktatóval,
- rendelkezik az előírt okmányokkal,
- szakkollégiummal,
- online folyóirattal,
- az intézet akkreditációnál figyelembe vehető fejlesztésre szoruló területe a tudományos publikációk mennyiségi mutatói,
- az Intézetnél végzett hallgatók egységes, nemzetbiztonsági szakértő (BsC) és okleveles nemzetbiztonsági szakértő (MsC) diplomát kapnak,
- az Intézet további fő feladata egyértelműen az akkreditáción történő megfelelés, semmilyen más területre nem szabad erőforrásokat elvonni,
- az előírt képzés feltételeinek maximálisan megfelel, fő célja, hogy Magyarországon a nemzetbiztonsági szolgálatok számára a képzést a legmagasabb színvonalon biztosítani tudja.
Különösen fontos, fejlesztendő területek
- BSc és MSc tantárgyainak folyamatos fejlesztése, minőségének javítása,
- Nemzetbiztonsági felsővezetői koncepció kidolgozása, elfogadtatása,
- A Katonai Felsővezetői Tanfolyam tantárgyainak, gyakorlatainak korszerűsítése,
- Oktatói továbbképzési lehetőségek kialakítása, fejlesztése,
- Nemzetbiztonsági PhD tudományterület további erősítése (intézeti, szakmai kötődés erősítése),
- Tananyagok fejlesztésének további folytatása,
- Új kutatási területek kialakítása.