Erre a kérdésre válaszolt a hallgatóknak a Spirit FM „Katonadolog” című műsorának csütörtöki adásában Pohl Árpád dandártábornok, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja és Zsiga Tamás dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium főtanácsosa. A műsorból kiderült: az a 18-25 év közötti fiatal, aki katonatiszt szeretne lenni, annak először teljesítenie kell az egészségügyi alkalmassági vizsgálatból, pszichológiai tesztből és fizikai felmérésből álló speciális felvételi követelményeket.
„A fizikai felmérésre nem árt előzetesen edzeni, mert bár a követelmény egy átlagos fiatal számára nem lehetetlen, mégis sokan lemorzsolódnak. Háromezer-kétszáz métert kell lefutni tizenhét perc alatt, le kell nyomni például harminc fekvőtámaszt, és meg kell csinálni ötven felülést. Más felsőoktatási intézményektől eltérően nálunk úgynevezett orientációs bizottság is elbeszélget a jelöltekkel. Szeretnénk látni azokat, akik hozzánk jelentkeznek, ki szeretnénk szűrni az extrém tényezőket, például az esetleges szélsőséges megnyilvánulásokat” – mondta a dékán.
Aki minden kihívást sikerrel teljesített, az MH Ludovika Zászlóaljban kezdi meg szolgálatát. Hiába a lépcsőzetes terhelés, az öthetes alapkiképzés komoly erőpróba a civil élet után.
„A kiképzők megfelelő ütemezéssel és intenzitással hajtják végre az előírt elméleti és gyakorlati foglalkozásokat. A jelölteknek öt hét alatt kis túlzással katonákká kell válniuk, meg kell szokniuk a regulát, a viselkedésformákat, alaki szokásokat. Meg kell tanulniuk mi az, hogy bajtársiasság, meg kell érezniük, hogy katonaként csakis csapatban tudnak boldogulni. A végén pedig büszkén tehetik le szüleik előtt a katonai esküt. Sajnos az alapkiképzés során is sokan gondolják meg magukat. Azonban akik motiváltak, elhivatottak, könnyen tudnak azonosulni a katonaélet sajátosságaival” – fogalmazott Pohl Árpád dandártábornok.
A négyéves képzés első fele amolyan alapozás, amely a különböző katonai szakmák elsajátítását készíti elő. Ez után a hallgatók – igényeik és a rangsor alapján - szakirányt, specializációt választhatnak.
„Az alapképzési szakjainknál az állami légiközlekedésitől kezdve a katonai infókommunikáción át, a katonai logisztika és katonai vezetőig gyakorlatilag minden megtalálható. Tüzér, harckocsizó, repülőgép-vezető, vegyivédelmis, informatikus, rádióelektronikai felderítő… a lehető legszélesebb a választék” – világított rá a dékán a lehetőségek végtelen tárházára. A rádióműsorból az is kiderült, hogy a karon az oktatás mellett jelentős kutatási tevékenység is folyik; az új információkat folyamatosan áramoltatják be a tantárgyakba. Így a hallgatók naprakész tudást sajátíthatnak el.
Ráadásul 2022 augusztusától kezdve jelentős anyagi elismerést is kapnak azok, akik vállalják a honvéd tisztképzéssel járó plusz fizikai, pszichés és szellemi terhelést. Mint azt Zsiga Tamás dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Magyar Honvédséggel való kapcsolattartásért felelős államtitkári főtanácsosa elmondta: a fenti dátum után felvettekkel, illetve az akkori első három évfolyam hallgatóival szerződéses jogviszonyt létesítenek. Ennek alapján első körben négy év szerződéses szolgálatot kell vállalni (ennyi ideig tart a képzés), ezt követően pedig tíz évet kell a rendszerben maradni. Az első négy év alatt a szerződéses katonákéhoz hasonló illetményben részesülnek erre az időszakra.
További részletek és a műsor hanganyaga IDE KATTINTVA érhető el.
Forrás: honvedelem.hu