„Gazsó Ferencet elsősorban a társadalmi egyenlőtlenségek generációs újratermelődése foglalkoztatta. Úgy vélte, a társadalom legfőbb problémája nem a jövedelemkülönbségek növekedéséből adódik, hanem az egyéni státuszmobilitáshoz szükséges erőforrások hiányából” – emelte ki Gazsó Dániel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tudományos munkatársa, a Gazsó Ferenc Társadalomtudományi Társaság elnöke a Gazsó Ferenc ’90 emlékkonferencia – A társadalomtudomány sodrásában címmel tartott egész napos eseményen, amely a Társaság és a Batthyány Lajos Alapítvány közös szervezésében valósult meg a Lónyay-Hatvany-villában december 14-én.
A Társaság 2018-ban azzal a céllal jött létre, hogy Gazsó Ferenc (1932–2018) szociológus, egyetemi tanár szellemi örökségét gondozza, továbbadja és gyarapítsa. A névadó születésének 90. évfordulója alkalmából szervezett eseményen bemutatták Gazsó Ferenc munkásságát, valamint az ahhoz szorosan kapcsolódó hazai és nemzetközi kutatásokat és jó gyakorlatokat. A konferencia panelbeszélgetései az ifjúságkutatás, a közoktatás és a felsőoktatás témáira épültek.
Gazsó Dániel, Gazsó Ferenc unokája úgy fogalmazott: „Gazsó Ferenc társadalomtudós, iskolateremtő szociológus, az oktatásügy és az ifjúságkutatás korszakos alakjának gondolatai mind a mai napig időtállók, és sok esetben jövőbe mutatók. Ismereteivel, tapasztalataival rendkívüli módon alakította, formálta, orientálta mindazokat, akik igényt tartottak rá”.
„Nem titkolt szándékunk, hogy Emlékdíj-pályázatunkat a közeljövőben olyan mentorprogrammá alakítsuk át, amely nemcsak a már kiforrott kutatókat támogatja, hanem segíti azokat a fiatal kutatókat is, akik pályájuk elején járnak – és akik Gazsó Ferenc nyomdokaiba lépve azokkal a kérdésekkel foglalkoznak, amelyek őt is izgatták –, szakmai ambícióik kibontakozására lehetőséget kapjanak” – hangsúlyozta Gazsó Dániel, aki az egyetemen betöltött pozíciója mellett a Nemzetpolitikai Kutatóintézet diaszpórakutatója.
Az NKE rektora arról beszélt, hogy az intézmény eszmeisége hogyan viszonyul Gazsó Ferenc életművéhez. Deli Gergely kiemelte, hogy „a mai felsőoktatási térben, ha a gazsói felsőoktatásra vonatkozó elképzeléseknek lehet letéteményese, akkor az a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lehet. Mégpedig azért, mert Gazsó Ferenc életművében a felsőoktatás és a társadalmi egyenlőség összekapcsolódik, a felsőoktatás ugyanis fontos szerepet játszik a társadalmi egyenlőség kialakításában. A fent említett két szempont természetszerűleg és szükségszerűen is összekapcsolódik az NKE-n, hiszen a rendészeti és a honvédelmi szakemberek képzése a mai gazdasági helyzetet látva státuszemelkedést jelenthet, ugyanis e képzések mindenki előtt nyitva állnak” – hangsúlyozta a rektor. A felsőoktatás mint szociális felemelkedési lehetőség és a közigazgatás fontossága is összefonódik az NKE-n, mert a közigazgatási szakemberképzés lefontosabb bázisa is ezen az egyetemen van – szögezte le Deli Gergely.
Az emlékkonferencián Gazsó Ferenc életútjának fontos állomásairól láthattak archív felvételeket a részt vevők, majd kerekasztal-beszélgetés következett a szociológus örökségének középpontba állításával, ahol Stumpf István volt alkotmánybíró, az NKE Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) Amerika Tanulmányok Kutatóintézetének kutatóprofesszora, Laki László szociológus, Harcsa István szociológus, társadalomstatisztikus beszélgettek Gazsó Dániel moderálásával. Az ifjúságkutatásról szóló panelbeszélgetés elsősorban a magyar társadalom generációs újratermelődésének strukturális tényezőire fókuszált. Gazsó Ferenc Laki Lászlóval közösen írt Fiatalok az újkapitalizmusban című alapművében mélyrehatóan foglalkozott a tudásszerzés és tudáselosztás kérdéseivel, melyekre a beszélgetés során kiemelt figyelmet fordítottak. Fekete Mariann, Szegedi Tudományegyetem adjunktus és Székely Levente szociológus, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) adjunktusa, a Matthias Corvinus Collegium (MCC) Ifjúságkutató Intézetének vezetője különböző aspektusokból közelítették meg a témát Szabó Andrea, az ELKH-TK Politikatudományi Intézet igazgatójának moderálásával.
A közoktatásról szóló panelbeszélgetés Gazsó Ferenc közoktatásra gyakorolt hatásaival foglalkozott, kiemelt figyelmet fordítva az Oktatáskutató Intézet létrejöttére, amely máig meghatározó szerepet tölt be a hazai oktatáskutatásban. Halász Gábor, az ELTE professor emeritusa, az MCC Tanuláskutató Intézetének vezető kutatója, Bíró Gyula címzetes egyetemi docens, a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorlóintézményének igazgatója és Kozma Tamás nevelésszociológus, a Debreceni Egyetem (DE) professor emeritusa beszélgettek egyebek mellett az 1985-ös oktatási törvény jelentőségéről, valamint a modern közoktatás kihívásairól Hegedűs Roland gyógypedagógus, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem egyetemi docensének moderálásával.
Az emlékkonferencia utolsó állomásán, a felsőoktatásról szóló panelbeszélgetés keretében olyan aktuális kérdéseket vitattak meg, amelyek hidat képeznek Gazsó Ferenc öröksége és az ő életművéből táplálkozó lehetséges jövőbeli kutatási irányok között. A beszélgetés során Deli Gergely rektor, Hrubos Ildikó szociológus, a BCE professor emeritája és Fábri György, az ELTE habilitált egyetemi docense egyebek mellett kitértek a hazai felsőoktatás trendjeire, fejlesztésének kihívásaira, valamint az egyetemi autonómia kérdésére is Ceglédi Tímea, szociológus, a DE adjunktusának moderálásával.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Gazsó Ferenc Társadalomtudományi Társaság