NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Új regionális gyakornoki program

Mobilitás a régióban. Tájékoztató a Nemzetközi Visegrádi Alapról – e címmel szervezett előadást a Rektori Tanácsadó Iroda Regionális Együttműködési Osztálya február 14-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Zrínyi Miklós Termében. Az esemény vendégelőadója Petr Mareš, az Alap ügyvezető igazgatója volt.

A Ludovika Collegium nemzetközi kapcsolatrendszerének fontos szereplője a Nemzetközi Visegrádi Alap. A szervezet pozsonyi irodájával 2022 novemberében, személyes találkozó keretében vette fel a kapcsolatot Velkey György László, a Ludovika Collegium programigazgatója. A sikeres egyeztetés folyamatában Gyurcsík Iván nagykövet, az NKE regionális együttműködésért felelős rektori tanácsadója is közreműködött. Ennek köszönhetően látogatott az NKE-re az Alap ügyvezető igazgatója, Petr Mareš.

Az esemény nyitó mozzanataként Deli Gergely, az egyetem rektora és Petr Mareš együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek értelmében – a Ludovika Collegium külföldi gyakornoki programjának keretében – a Nemzetközi Visegrádi Alap 2023 szeptemberétől kész fogadni szemeszterenként egy-egy hallgatót. Velkey György László hangsúlyozta: a szakmai gyakornoki tevékenységüket teljesítő hallgatók néhány hónap alatt kiváló tapasztalatokat szerezhetnek a pozsonyi irodában.

A megállapodás aláírását követően elsőként Gyurcsík Iván rektori tanácsadó köszöntötte és mutatta be a díszvendéget – aki a történész-kutatói háttérrel lett diplomata –, és engedett betekintést a megállapodás aláírását megelőző előkészületekbe. Így arról a pozsonyi látogatásról is szólt, amelyen az Alap nyitottsága és érdeklődése révén elindult az együttműködés a Ludovika Collegiummal. Mernyei Ákos, az NKE nemzetközi főigazgatója beszédében kiemelte: fontos cél az egyetem nemzetközi ismertségének, elismertségének növelése. A közös történelmi gyökerek és kelet-közép-európai identitás okán régiónk e szempontból kiemelt jelentőségű. Említést tett a szocializmus évtizedeit követő, az euroatlanti integrációt megelőző régiós közeledésről és arról is, hogy ma már a visegrádi együttműködés elsődleges célja a közös fejlődés, amelynek a pozsonyi központú Nemzetközi Visegrádi Alap fontos, intézményesült formája. A Ludovika Scholars vendégelőadói program kapcsán aláhúzta: annak célja külföldi előadók, szemináriumok révén lehetőséget biztosítani az egyetemi polgárok számára a szakmai eszmecserére – nemcsak a visegrádi, de más partnerországok bevonásával is.

Petr Mareš, a The Visegrad Fund: Advancing Ideas for Sustainable Regional Cooperation in Central Europe című előadásának elején az Alap indulásáról szólt: a politikai együttműködés fontos, de nem elég, ezért számos más területen is lényeges együtt dolgoznunk – fogalmazott. Az Alap célja ezért a civil szervezetek közti regionális együttműködés és a közös kihívásokra választ jelentő innovatív ötletek felkarolása. Ehhez az elmúlt 22 év alatt 110 millió eurónyi összeggel mintegy 6000 kiemelt projektet támogattak.

Az igazgató ezt követően részletesen bemutatta a támogatások három fajtáját. Kiemelte a Visegrad+ támogatást, amelynek keretében tavaly, az orosz-ukrán háború kitörésekor Ukrajnának tudtak gyors segítséget nyújtani.

A stratégiai jellegű támogatások kapcsán azt emelte ki, hogy a megoldandó problémákat az emberek azonosítják, a prioritásokat tehát nem az Alap jelöli ki. Ily módon a legfontosabb támogatott célok 2022-ben a kultúra és a közös identitás, az oktatás, az innováció, valamint a regionális fejlesztés-környezetvédelem és a demokratikus értékek megőrzése voltak. Stratégiai prioritásként a kutatás-fejlesztést, a COVID utáni helyreállítást, valamint a fiatal generációk kihívásaival és perspektíváival kapcsolatos feladatokat jelölte meg Petr Mareš. Utóbbira példaként egy, a Pécsi Tudományegyetemen zajló projektet említett: az Alap itt a klímaváltozáshoz kapcsolódó konferenciák, workshopok, videókampányok formájában megvalósuló edukációt segíti.

Szó esett a visegrádi régión belüli mobilitás ösztönzéséről is: az egyik program keretében már 12 éves kortól diákcsere programok formájában utazhatnak a gyerekek, de léteznek 1-4 szemeszteren át tartó, valamint rövidebb, elsősorban a kutatóknak szóló néhány hetes ösztöndíj-lehetőségek is. Előadása végén az igazgató reményének adott hangot, hogy  hosszú ideig fennmarad a visegrádi országok közti együttműködés, amelynek projektjeibe partnerként a németek is bekapcsolódnak. 

 

Szöveg: Ludovika.hu, Ludovika Collegium

Fotó: Szilágyi Dénes