A közelmúltban a Gázai övezetből Izrael ellen indított terrortámadást és annak következményeit elemezve tartott kerekasztal-beszélgetést a Puskás Tivadar Műszaki Szakkollégium, illetve a Nemzetközi és Európai Szakkollégium a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) október 30-án. Az érdeklődők az eseményen hallhattak egyebek mellett a Hamász és Izrael között zajló háború történeti hátteréről, a Közel-Keleten zajló aktuális eseményekről, valamint a lehetséges megoldási kísérletekről.
„Olyan konfliktus kezdődött, amely megváltoztatja a Közel-Kelet helyzetét, de nagy hatással van a világra is, vagyis regionális és globális hatást is gyakrol” – fogalmazott Kis-Benedek József. A katonai és biztonsági szakértő rámutatott: a teljes Közel-Keletre kiterjedő háború kialakulása attól függ, hogyan tudják azt megakadályozni. Az egykori izraeli katonai attasé szerint azért robbant ki most a konfliktus, mert Izrael meggyengült kívülről és belülről is, amit a Hamász kihasznált azért, hogy megszüntesse a Gázai övezet megszállását. Elmondta, hogy ott 380 négyzetkilométeres területen 2,3-2,5 millió ember él nagyon nehéz körülmények között, ezért az európai uniós segélyszállítmányok hatalmas segítséget jelentenek számukra. Beszélt arról is, hogy csak 2023-ban közel 250 ciszjordániai személyt öltek meg, akik terrorcselekmény elkövetésére készültek, az izraeli katonai börtönökben pedig mintegy 6000 fogoly tartózkodik, köztük számtalan gyilkos.
A Hamász ezeket a foglyokat követeli cserébe azért a több mint 220 túszért, akiket október 7-én elhurcoltak – emlékeztetett Kis-Benedek József. Kifejtette: a Hamásszal mint kormánnyal Izrael nem tárgyal, ezért olyan közvetítőket keresnek, mint például Katar, amely mindkét féllel jó kapcsolatot ápol. Kitért arra is, hogy a Hamász a Muzulmán Testvériségből jött létre és az egyiptomi katonai hírszerzéssel is közvetlen kapcsolatban áll. Törökország és Oroszország szintén közvetítő szerepet tölthet be – tette hozzá. Felidézte ugyanakkor, hogy Izrael célja nem a Hamász meggyengítése, hanem megsemmisítése, ami a szakértő szerint a támogatók miatt nem sikerülhet.
„Hideg béke” van Egyiptom és Izrael között, Jordániában – ahol a lakosság kétharmada palesztin – pedig sok vegyesvállalatot hoztak létre az izraeliek, emellett számtalan szíriai menekült él a területen – részletezte. Kitért Iránra is, amely nagyban támogatja a Hamászt, a palesztin Iszlám Dzsihádot és az Al-Aksza Mártírok Brigádjait.
A helyzet folyamatosan romlott a Közel-Keleten az utóbbi évtizedekben, a korrupt Palesztin Nemzeti Hatóság, illetve a Hamász vezetői pedig jelenleg is külföldön tartózkodnak, ahol őrzik őket – ismertette Kis-Benedek József. Hangsúlyozta: mivel Izraelnek a biztonság az első, nem fog a terroristákkal tárgyalni. Emlékeztetett: míg korábban a palesztinok átjárhattak Izraelbe dolgozni, manapság már erre nincs lehetőségük. Beszélt arról a nagy mennyiségű élelmiszerről, fegyverről, lőszerről és olajról, amit a Hamász a saját céljaira az alagutakban felhalmozott.
„Nagyon kemény harc folyik azért, hogy túléljék a helyzetet” – jelentette ki a szakértő, kiemelve, hogy mennyi gyerek lakik a területen, akik közül sokaknak már egyik szülője sem él. „Humanitárius válság van” – erősítette meg. Úgy fogalmazott: ezt a kérdést nem katonailag, hanem politikailag kellett volna már régen rendezni. Diplomáciai területen az Egyesült Államok tehet valamit a megoldás érdekében és hathat Izrael szövetségeseire, Egyiptomra és Jordániára – tette hozzá.
A következő hetek, hónapok várható történéseiről elmondta, hogy az izraeliek figyelik az alagutakat, és szisztematikusan veszik körbe a területet. Felszólították a civil lakosságot, hogy költözzön délre, majd amikor bevonulnak Gázába, minden házat felkutatnak, és potenciális terroristaként megölik azokat, akiket találnak – hangsúlyozta. Végül beszélt azokról a szervekről is, amelyek a hírszerzést végzik, majd emlékeztetett: most több hibát követtek el, mint 1973-ban, amikor a jom kippuri háború kitört.
Az izraeli telepesmozgalmak – amiket az izraeli haderő is támogat – térfoglalása miatt az utóbbi időben komoly összecsapások voltak Ciszjordániában – erről már Kaiser Ferenc beszélt. Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének egyetemi docense kifejtette: a palesztinok önálló államot szeretnének, amelynek alapja Gáza és Ciszjordánia lenne, utóbbiból azonban egyre inkább kiszorítják a palesztinokat. Kitért arra is, hogy Gázában 2005 óta nincsenek izraeli csapatok, mert akkora veszteséget okozott Izrael számára a terület ellenőrzése, hogy kivonult onnan. Rámutatott: a Hamászra és katonáira az iszlám világban nem terroristaként, hanem szabadságharcosként tekintenek, ezért elfogadják, hogy akár gyerekeket is ölnek. Megerősítette, hogy az Izrael-ellenes erőket Irán finanszírozza.
Csak az az ország tekinthető napjainkban önálló államnak, amely az ENSZ tagja, a palesztinok csatlakozását azonban Izrael akadályozza, ezért folyamatos a sértettségük – fogalmazott a szakértő. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy ha Izrael megegyezne Szaud-Arábiával, Iránnak meggyengülnének a pozíciói. Kaiser Ferenc ezért valószínűsítette, hogy az október 7-i terrortámadást indirekt módon Irán is szorgalmazta. A negyedik haderőnemként működő iráni Forradalmi Gárdának – amely közvetlenül a síita főpapság irányítása alatt áll – mindenhol vannak egységei, és ezek kapják a legkorszerűbb fegyvereket – részletezte. Kitért arra is, hogy a gázai konfliktus Oroszországnak is kedvez, mert eltereli az Ukrajnában zajló eseményekről a figyelmet.
Sok kettős állampolgár van a Gázai övezetbe hurcolt túszok között, ezért az adott országok igyekeznek közben járni értük – mondta a szakértő. Hangsúlyozta: először a túszokat kell kiszabadítani, különben amikor Izrael teljes erővel bevonul Gázába és szétrobbantja az alagutakat, nemcsak izraeli katonák és palesztin harcosok fognak meghalni, hanem kivégzik a foglyokat is, ha még élnek. A szakértő szerint ezután meg kellene akadályozni, hogy eszkalálódjon a konfliktus, mert ha Libanonra is kiterjedne a háború, megerősödne a Hezbollah. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Hamász a vezetési és védelmi pontjait mecsetek, kórházak, ENSZ menekülttáborok és iskolák alá, vagy mellé helyezte el, élő pajzsként használva ezzel nemcsak a túszokat, hanem a palesztin civileket is. Izrael éppen ezért olyan rakétákat indít, amelyekkel minimalizálni tudják a polgári áldozatok számát, a Hamász érdeke viszont az, hogy minél többen haljanak meg, ami a nyugati államokban élő muszlimok tüntetési hajlandóságát is növeli – tette hozzá. Úgy fogalmazott: nem lehet a palesztin terrorizmust a palesztinok helyzetének normalizálása nélkül kezelni, mert ha csak a mozgalom vezetőit likvidálják, sokkal radikálisabbak követik őket. Megerősítette: Izrael lebecsülte az emberi erővel megvalósított hírszerzést, mert, ha tudták volna, hogy a Hamász milyen támadásra készül, biztosan tett volna ellene.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes