„Csikány Tamás nem „egykorszakos” történész: könyvet írt a harmincéves háborúról (amelynek alig van magyar irodalma), foglalkozik a székely határőrség történetével, ennek kapcsán a francia forradalmi és a napóleoni háborúkkal, de írt első világháborús témáról is. Általánosságban érdekli a hadtörténet – még ha a szíve 1848–1849-ért dobog is” – fogalmazott Hermann Róbert történész a Zászló alá magam csaptam fel című ünnepi tanulmánykötetben, amelynek bemutatását december 4-én tartották a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campusán. Az ünnepélyes esemény moderátora Petrik Iván, az Egyetemi Levéltár főigazgatója volt.
Az ünnepi tanulmányokkal közölt kötetben – amely Kis Péter, Petrik Iván és Toldi Lóránt szerkesztésében, a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában jelent meg – pályatársai, kollégái, barátai és egykori hallgatói tisztelegnek Csikány Tamás dandártábornok, egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem korábbi tudományos rektorhelyettese előtt 65. születésnapja alkalmából.
A kötet szerzői: Boda Mihály, Dreska Gábor, Erdélyi Lajos, Forgács Balázs, Harangi-Tóth Zoltán, Hermann Róbert, Kedves Gyula, Kenyeres István, Kertész Botond, Kis Péter, Nagy-L. István, Négyesi Lajos, Németh Balázs, Pászti László, Petrik Iván, Rácz Attila, Szabó Ádám, Sarusi Kiss Béla, Toldi Lóránt és Toronyi Zsuzsanna.
„A köz szolgálata mindig a jelenben zajlik. Aktuális feladatokat kell ellátni és a jelen problémáira kell választ adni. Ehhez szakmai felkészültségre, széles látókörűségre és gyakorlati tudásra egyaránt szükség van” – mondta Deli Gergely köszöntőjében. Az NKE rektora hozzátette: e feladatok ellátásához azonban a múlt, történelmünk ismerete, elődeink ránk hagyományozott tudása és tapasztalata nélkülözhetetlen. Ugyanis csak a múltat ismerve tudunk eligazodni a jelenben, megfelelő választ adni a kihívásokra, és határozott utat találni a jövőhöz.
„Történelmi emlékeink nemzeti identitásunk fontos részét képezik. Képesek megerősíteni az összetartozás, a közösség érzését. Múltunk, hagyományaink és értékeink továbbörökítése kiemelt feladata egyetemünknek, amely minden, a történelemre irányuló kutatásra, tudásra értékként tekint. Csikány Tamás, immár nyugállományba vonult dandártábornok életpályája mindezen értékeket képviseli, szinte teljes pályafutását a történeti kutatásoknak szentelte” – mutatott rá az NKE rektora.
„A tüzérek védőszentjének napja, Szent Borbála napja nagyon fontos esemény a katonák életében. A tüzérség a Magyar Honvédség egyik meghatározó fegyverneme volt 1848-ban is, de ma is, 2023-ban az” – hangsúlyozta Kovács László. Az NKE tudományos rektorhelyettese egyebek mellett beszélt arról is, hogy Csikány Tamás pályafutása tipikusnak nem mondható katonai pályafutás, hiszen a katonai szakmáról váltott az örök szerelemre, a történelemtudományra.
„Csikány Tamás a történelemtudomány nehéztüzérsége” – emelte ki Kaiser Ferenc a kötet személyes élményekkel tűzdelt bemutatása során. Az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének egyetemi docense elmondta: Csikány Tamástól sokkal többet tanult történelemből, mint előtte bármikor, és sokkal többet tudott meg a katonai pályáról, mint amiről valaha álmodni mert. Mindezt egy olyan tanártól, akit nagyon könnyű szeretni, mert jó ember és kiváló szakember.
„Csikány Tamás bármilyen magasra is jutott tudományos vagy hivatali karrierjében, mindig ugyanaz a jó kedélyű, derűs személyiség maradt. Hihetetlenül közvetlen személyiség – talán ebből is fakad, hogy egyformán otthonosan mozog tudományos körökben és az eldugott székely falvakban – fogalmazott Hermann Róbert történész.
Szöveg: Páhy Anna
Fotó: Szilágyi Dénes