Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Szekularizáció az irodalomban

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) közös kutatási programjának – A szekularizáció, mint történelmi paradigma – részeként rendezték meg a Szekularizáció az irodalomban című konferenciát február 9-én az NKE-n.

A Botos Máté, a konferencia szervezője, a PPKE tanszékvezető egyetemi docense megnyitóbeszédében kiemelte, hogy – amint az esemény létrejötte is mutatja – a szekularizáció kérdésköre továbbra is megkerülhetetlenül fontos és megértéséhez szükséges az interdiszciplináris látásmód, ezért a két egyetem elkötelezett abban, hogy a kutatási program keretein belül különböző megközelítéseket alkalmazzon.

Horváth Csaba, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) egyetemi docense Esterházy Harmonia Caelestisének biblikus olvasata című előadásában bemutatta, hogy a keresztény kultúrkörben jól ismert apa-fiú viszony hogyan nyer biblikus értelmezést a műben. Ádám Anikó, a PPKE tanszékvezető egyetemi docense Fordított szekularizáció, a kereszténység mint természetvallás - Chateaubriand: Atala című előadásában ismertette, hogy a szerző fiatalkori regényében a természet szakralizáló leírásán keresztül a kereszténység hogyan vitatja és kínál alternatívát a szekularizmussal szemben. Szerteszórt jelek. Szakralizáció és deszakralizáció a kilencvenes évek magyar prózairodalmában címmel megtartott előadásában Bánki Éva, a KRE oktatója rámutatott, hogy a rendszerváltás időszakának magyar irodalmában megjelenő keresztény és szakrális témák kiforgatva milyen társadalomkritikát és egyfajta deszakralizációt jelentenek a művészetben.

Kalmár Anikó Szent Péter könnyeitől az uralkodó dicsőítéséig: Malherbe(s) címmel adott elő a francia költő munkásságáról, ráirányítva a figyelmet a poétika szükségszerű transzcendens mivoltára. Botos Máté A szent fogalma Mika Waltari történelmi regényeiben című előadásában rámutatott a szent alternatív, ha tetszik profán értelmezési lehetőségeire is a finn szerző történelmi témájú regényeiben. A katolikus Egyház képe Michel Houellebecq és Annie Ernaux műveiben címet viselő előadásában Palágyi Tivadar, az ELTE egyetemi docense a két eltérő szellemiségű szerző kapcsolódási pontjain keresztül tett kísérletet arra, hogy a katolicizmus háttérbe szorulásának összefüggéseit és következményeit elemezze a francia társadalomra nézve. Földváry Kinga, a PPKE egyetemi docense Szakralitás romokban: összetört terek és testek Michael Ondaatje Az angol beteg című regényében címmel megtartott záró előadásában rámutatott a regényben megjelenő különböző terek háború által megváltozott és megváltoztatott funkciójára, tulajdonképpeni deszakralizációjára, ami szimbolikusan önmagán túlmutató jelentőséggel bír a nyugati kultúrát illetően.

Botos Máté zárszavában örömét fejezte ki, hogy az előadók betekintést engedtek a szekularizáció irodalomtudományi értelmezési lehetőségeibe, valamint tájékoztatta a hallgatóságot, hogy a jelenlegi és az ezt megelőző konferencia előadásairól tanulmánykötet készül.

 

Szöveg: Tőczik Benedek

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: Szekularizáció