A Klímaváltozás és biztonság Magyarországon című projektjének eredménybemutató konferenciáját tartotta meg a Green Policy Center a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Zrínyi Miklós Termében február 28-án. A több szálon is kötődő projekt célja az volt, hogy felmérje a klímaváltozás azon magyarországi hatásait, amelyek potenciális biztonsági kockázatot rejtenek magukban, s ezekkel kapcsolatban olyan szakpolitikai javaslatokat tegyen, amelyek eredményeként elkerülhető, hogy a kihívások biztonsági problémává alakuljanak.
Az NKE nem csupán a helyszínét biztosította a projekt rendezvényeinek, de tanácsadó testületének két NKE-s szakértő tagja is van (Pálvölgyi Tamás, Víztudományi kar nemzetközi és stratégiai dékánhelyettes, Tálas Péter, Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézet tudományos főmunkatárs), illetve a program keretében elkészült tanulmányok szerzői között is számos egyetemi munkatárs található meg. A konferencián egyrészt a projekt által vizsgált hét nagy területen született eredményekről számoltak be azok a szerzők, akik az összefoglaló tanulmányokat készítették a projekthez. Másrészt panelbeszélgetések formájában tárgyalták meg a szélesebb terültek – humán kihívások, természeti kihívások, gazdasági kihívások – egy-egy fontos kérdését a szerzők és a meghívott szakértők.
A konferenciát Kemény Gábor, az NKE fejlesztési rektorhelyettese nyitotta meg, aki hangsúlyozta a téma fontosságát, és mindvégig kérdésekkel is bekapcsolódott a konferencia munkájába.
A nyitóelőadást Konkolyné Bihari Zita, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató NZrt. éghajlatkutatási osztályának vezetője tartotta, amelyben egyszerre mutatta be a klímaváltozás legfontosabb jelenségeit (pl. felmelegedés, az esőzés és a szélviszonyok megváltozása), illetve azok meteorológiai vizsgálatának módszereit.
A humánpolitikai kihívások körében Páldy Anna, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szaktanácsadója az egészségügyi biztonságról, ezen belül is elsősorban a hőhullámok veszélyességéről és következményeiről számolt be. Az élelemzésbiztonság kérdéseinek és biztonságpolitikai összefüggéseit Lakner Zoltán, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Agrár és Élelmiszergazdasági Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára foglalta össze. A szekció harmadik előadását Horváth Valéria, a NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Nemzetközi Jogi Tanszékének tanársegédje tartotta a klímamigrációról. Lényegében ez volt annak a panelbeszélgetésnek a fő témája is, amelyen az előadók mellett Pokorádi István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium EU Közös Kül- és Biztonságpolitikai és Bővítési főosztályának referatúravezetője, illetve Hautzinger Zoltán r. ezredes, tanszékvezető, a Rendészettudományi Kar oktatási dékánhelyettese vett részt.
A klímaváltozás vízbiztonsággal összefüggő legfontosabb biztonságpolitikai kihívásairól O. Lakatos Boglárka, az NKE Katonai Műszaki Doktori Iskolájának hallgatója tartott előadást, míg az éghajlatváltozás okozta természeti katasztrófák biztonságpolitikai aspektusait Teknős László tű. őrnagy, az NKE Katasztrófavédelmi Intézete (KI) Katasztrófavédelmi Műveleti Tanszékének adjunktusa mutatta be. A szekció panelbeszélgetésén az előadókon kívül Balatonyi László, az Országos Vízügyi Főigazgatóság osztályvezetője, illetve Jakab Gábor, a Hétfa Kutatóintézet és Elemzőközpont klímapolitikai igazgatója vett részt.
Tálas Péter, az NKE John Lukacs Intézetének egyetemi docense az éghajlatváltozásnak az energetikai szektorra gyakorolt hatásainak biztonságpolitikai relevanciáját értékelte. Teknős László és Horváth Zoltán tű. mk. őrnagy, az NKE Katonai Műszaki Doktori Iskolájának doktorandusza tartotta az éghajlatváltozás gazdasági hatásairól. A szekció panelbeszélgetésén – amelynek egyik fő kérdése a dekarbonizáció problémája volt –, az előadók mellett részt vett Deli Daniella, az Energiaügyi Minisztérium klímapolitikáért felelős államtitkára, illetve Szabó John, az ELTE KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos munkatársa.
A konferencia zárásaként a projekt tanácsadó testületének tagjai Tálas Péter, Pálvölgyi Tamás és Huszár András, a Green Policy Center társalapító és igazgatója, valamint Schaffhauser Tibor a Green Policy Center Társalapítója és vezető klímapolitikai tanácsadója, a projekt koordinátora köszönte meg a szerzők és az előadók munkáját, illetve az NKE támogatását. Bejelentették, hogy a projekt eredményeit összefoglaló kötet is hamarosan elkészül és elérhetővé válik.
Szöveg: Tálas Péter
Kép: Szilágyi Dénes