Megjelent a Civil szervezetek és a menekültek kapcsolata Magyarországon című könyv. Az Isten Szolgálatában Református Missziói Alapítvány, mint a Pest Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ címbirtokosa tematikus konzultációt rendezett a Civil szervezetek és a menekültek kapcsolata Magyarországon című könyv alapján az NKE Zrínyi Termében szeptember 10-én.
A rendezvény moderátora, Bóna Zoltán, a Pest Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ elnöke bevezetőjében úgy fogalmazott: a menekülttéma az emberiséggel egyidős, az úton levés sokszor nem választás, hanem kényszer. Korunkban pedig különösen nehéz és komplikált e terület – ezért különösen tiszteletre méltó, hogy Nagyné Dr. Csobolyó Eszter e nehéz témát választotta doktori kutatása alapjául. Munkája könyv formájában most megjelent, így esély kínálkozik arra, hogy „e témát a méltatlanságból kiemeljük”.
Balla Zoltán, az NKE Rendészettudományi Karának egyetemi docense, a kötet szerzőjének témavezetője azt emelte ki, hogy szakmai vita van arról, alakulóban van-e, vagy már megszületett a rendészettudomány. Ő maga az első álláspontot vallja, s úgy véli, e kötet fontos eleme a bejárandó útnak; a civil szféra és a rendészettudomány bemutatásával kiváló mű született.
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a menekült téma kapcsán emlékeztetett: az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban mind több olyan nyilatkozatot hallani, amely a békekötésről és ehhez az orosz fél bevonásáról szól, ugyanakkor vélhetően az amerikai elnökválasztásnak is hatása lesz majd a háborúra és a menekültkérdésre. Hazánk az Ukrajnából érkezőket szinte minden esetben a nemzetközi konvenciók alá tartozó menekülteknek tekintette, s támogatta, ám a civil szervezetek nélkül ezt a munkát az állam – jóllehet állami feladatról van szó – nem tudja elvégezni. A civilek ott vannak a frontvonalban; a beérkezőknek és az itt tartózkodóknak is segítenek – hangoztatta. A helyettes államtitkár szólt arról, hogy ma már nem vált ki vitát a déli határunkon felhúzott kerítés; s hogy ma is migránsnyomással kell számolni e térségben. Ami a most bemutatott kötetet illeti, az rendkívül alapos munka, sokévi kutatás eredménye, ezért is kapott tavaly kitüntetést a szerző, Nagyné Dr. Csobolyó Eszter, aki a Pest Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ szakmai tanácsadója. Szalay-Bobrovniczky Vince szólt továbbá a civil pályázatokról, amelyek révén közel 10 milliárd forintra lehet majd pályázni.
Finszter Géza, az NKE professzor emeritusa kiemelte annak fontosságát, hogy a szerző tudományos eredményei immár könyvalakban is elérhetőek. Lényeges, hogy a tudományos közvélemény egyetérthessen azokkal, vagy megfogalmazhassa ellenvetéseit. E nyitottság nélkül nincs tudomány – emlékeztetett. A szakmai közönség mellett azonban szerencsés lenne, ha szélesebb olvasóközönséghez is eljutna a könyv. Hiszen ma morális értékeket valló, a pályaudvarokra érkezőknek ételt vivők tevékenységét kiemelő vélemények éppúgy hallhatók a téma kapcsán, mint a menekültek méltóságát már-már megkérdőjelező hangok. Jó lenne, ha azok, akikben van érdeklődés, a társadalom iránt érzett felelősség és az állandó tanulás iránti késztetés, elolvasnák a könyvet, csakúgy, mint a kormánypárti és ellenzéki politikusok. A kötet komplex, részletekben menő áttekintés a civil szervezetek működéséről és a menekültügy kérdéseiről. Hasonló munka eddig hiányzott a szakirodalomból.
Bálint Gábor, az Ökumenikus Segélyszervezet programvezetője a könyv kapcsán elmondta: ilyen minőségű összefoglaló még nem készült, nagy munka áll mögötte. Szervezetük kapcsán kiemelte a nemzetközi segítségnyújtás helyszíneit – egyebek mellett Irak, Etiópia, Törökország, Ukrajna –, majd a szomszédunkból érkezők kapcsán elhangzott, hogy a Segélyszervezet keretében 5,3 millió dollárt költöttek újjáépítési programokra, 2300 tonna segélyárut mozgattak meg 777 ezer közvetlen támogatott részére. Menekülteket támogató pontokat létesítettek, menedékhelyeket alakítottak ki, és öt magyarországi karitatív szervezettel együttműködve menekültügyi tranzitközpontot nyitottak Budapesten. Emellett biztosították a hazánkban maradók hosszú távú támogatásának kereteit is, ehhez bevonva gyülekezeteket, helyi közösségeket. A közösségi alapú válasz lehetővé tette a komplex módon történő segítségnyújtást. Ennek elemei egyebek mellett az együttműködés a pszichoszociális támogatást, munkaerőpiaci képzéseket, nyelvtanfolyamokat, közösségépítő tevékenységeket biztosító szervezetekkel, krízisközpont létrehozása a kapcsolati erőszak menekült áldozatai számára, illetve „pop-up” iskola, mentorprogram, nyári táborok és napközis táborok az iskolás korosztály számára. A könyvre visszatérve az előadó úgy fogalmazott: olyan mű született, amely a helyi értéktár egyik nagyon fontos eleme lett.
Bóna Zoltán moderátor két zárógondolatot fogalmazott meg: az egyik, hogy tudatunkat soha ne előzze meg öntudatunk, a másik, hogy igyekezzünk a megoldás, és ne a probléma részei lenni. A könyv szerzője, Nagyné Dr. Csobolyó Eszter végezetül megköszönte mindazok segítségét, akik a kutatásában és a könyv létrejöttében segítségére voltak.
Szerző: Kovács Lilla
Fotó: Halápi Katinka