Magyar-Koreai Fórumot rendeztek a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi Főigazgatósága szervezéseben az NKE-n október 1-jén abból a célból, hogy a két ország magas rangú döntéshozói és tudósai segítsék a kétoldalú párbeszédet.
Deli Gergely, az NKE rektora köszöntőjében kiemelte a két állam közös értékeken alapuló kapcsolatát, és reményét fejezte ki a tekintetben, hogy gyümölcsöző eszmecserére kerül sor számos, a jövőnket meghatározó témában. Felidézte a tavaly aláírt koreai-magyar egyetértési nyilatkozatot, amelyben a jól működő kétoldalú gazdasági kapcsolatok kiterjesztéséről állapodtak meg a felek, célként megjelölve a tudásintenzív gazdaság kialakítását. Biotechnológia, energiabiztonság, fenntarthatóság, innovatív technológiák – egyebek mellett e területeken mélyülhet a kooperáció. A rektor kiemelte a nemzetközi partnerségek jelentőségét, ezen belül a két ország felsőoktatási intézményei közötti kapcsolatok, kezdeményezésék fontosságát.
Hong Kyudok, a Koreai Köztársaság nagykövete azt emelte ki, hogy a két ország közti együttműködés sok év alatt épített erős alapokon és barátságon nyugszik. Köszönetet mondott azoknak a diplomatáknak, akik ehhez mindkét oldalon hozzájárultak. Aláhúzta a globális stabilitás és az atomháború megakadályozásának jelentőségét. Észak-Korea nem az egyetlen kockázat e szempontból, ezért „egy ország sem állhat magában. Sok lehetőséget látok még az együttműködésre, nemzeteink sokat tudnak tanulni egymástól, legyen szó oktatásról, technológiáról, fenntartható megoldásokról, megújuló erőforrásokról, a digitális átalakulásról” – sorolta, hozzátéve: a demokratikus értékek (méltóság, emberi jogok védelme, szabadság) ugyancsak közös pont a két államot tekintve.
Ezt követően Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója azt hangsúlyozta, hogy e konferencia jelentősége nemcsak szimbolikus, hanem célja a 35 éve tartó kétoldalú kapcsolatok mélyítése is. Elhangzott: Magyarország igyekezett tanulni a koreai sikertörténetből, nagyra értékelve a koreai értékeket, munkaetikát, tudást. A politikai igazgató statisztikai adatokkal érzékeltette az erősödő kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat: a kereskedelmi forgalom csaknem hatszorosára nőtt, és a Koreából érkező befektetések nagysága is számottevően emelkedett az elmúlt években, évtizedben. Szó esett még a jelenlegi világrendet érintő változásokról, Ázsia szerepének növekedéséről, a keleti társadalmak középosztályainak szélesedéséről. Az ukrajnai háború kapcsán az látszik, hogy egy hosszúnak ígérkező hanyatlás elején áll a világ, blokkosodással, a növekedési ütem mérséklődésével. Magyarország e helyzetben a gazdasági semlegesség útját, és a tömbösödésből való kimaradást választja a versenyképesség megőrzése, növelése érdekében. E törekvés jegyében a koreai kapcsolatokat minden okunk megvan erősíteni, az együttműködést folytatni – hangsúlyozta Orbán Balázs.
Park Jin, a Koreai Köztársaság korábbi külügyminisztere magyarul köszöntötte a megjelenteket, és gratulált a két ország 35 évre visszatekintő diplomáciai kapcsolataihoz. Ez az évforduló mérföldkő, de nemcsak a múltat ünnepeljük, hanem előre is tekintünk a még erősebb partnerség kialakításának reményében – fogalmazott. Örömét fejezte ki, hogy virágzik a kétoldalú kereskedelem, hazája vállalatai több ezer munkahelyet teremtettek magyarországi beruházásaik nyomán. Fel kell ismerni a kihívásokat – figyelmeztetett, utalva a globális felmelegedés és a szomszédunkban zajló háború veszélyeire. Kiemelte az energiabiztonság és a zöld technológiák fontosságát, a regionális stabilitás megteremtését, megőrzését. Magyarország átjáró kelet és nyugat között, vonzó desztináció a high tech vállalatok számára, és kulcsszerepet játszik a kereskedelem elősegítésében – húzta alá Park Jin.
Csaba Gábor kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár, korábbi szöuli nagykövet felidézte a diplomáciai kapcsolatok felvételének idejét 1989-ben, hozzátéve: azóta is szoros a kapcsolat, sok kihívást kezelt együtt a két állam. Örömét fejezte ki a két ország társadalmai között meglévő jó viszony, a virágzó turizmus, és a 2019-ben megnyitott szöuli Magyar Kulturális Intézet kapcsán.
Az első kerekasztal-beszélgetésben Sung-Chull (Steve) Lee, a Hanyang University volt alelnöke és Ugrósdy Márton, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára, a Miniszterelnök Politikai Igazgatójának irodavezetője cseréltek eszmét Liliana Śmiech, az NKE nemzetközi főigazgatójának kérdései mentén. Ennek keretében Ugrósdy Márton a gazdasági kapcsolatok jelentőségét emelte ki, globális kihívásként pedig a túlnépesedésre hívta fel a figyelmet, valamint a nemzeti érdek érvényesítésének fontosságát e változó világban. Lee professzor a felsőoktatásbeli kapcsolatok körének további szélesítését szorgalmazta.
A rendezvényen szó esett még az energiaellátásról, biztonságpolitikai kérdésekről, valamint a kommunizmus sötét örökségéről. Minderről részletesen a ludovika.hu beszámolójában olvashatnak.
Szöveg: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes