A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara egy kibővített előadásra hívta meg az egyetemi polgárokat november 12-én, hogy hasznos elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtson a digitális állampolgárrá váláshoz.
A 2022-ben elfogadott Nemzeti Digitális Állampolgárság Program (röviden DÁP) célja, hogy az állampolgárok 2026-ig online, a mobiltelefonjukkal is elintézhessék szinte minden fontosabb, közigazgatást érintő ügyüket. A program kulcsa a Digitális Állampolgár mobilalkalmazás, amit még sokan nem ismernek.
Szép Kristóf, az IdomSoft Zrt. tanácsadója az NKE Közszervezési és Infotechnológiai Tanszékének a meghívására érkezett egyetemünkre, interaktív előadásával támogatva a felkészülést, megkönnyítve az átállást. A fejlesztéseket megalapozó felmérés eredményei alapján kiderült, hogy miért jó digitális állampolgárnak lenni.
Az előadó bemutatta a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást. A DÁP alkalmazás fő célja az állam és állampolgár közötti kapcsolat megújítása. A kialakítás során ügyeltek arra, hogy az alkalmazás használata kényelmes és biztonságos legyen. A DÁP alkalmazás négy fő funkciója – az eAzonosítás, eAláírás, ePosta és eFizetés – fokozatosan érhető el, megvalósítva az életesemény alapú működést.
Az állampolgárok önkéntesen csatlakozhatnak a DÁP-hoz, regisztrációt követően intézhetik ügyeiket az alkalmazással. Regisztrálni legegyszerűbben a kormányablakokban lehet, de van lehetőség eSzemélyi igazolvánnyal az online regisztrációra is. Érdemes csatlakozni, hiszen 2025. január 16-tól megszűnik az ügyfélkapu és csak a DÁP alkalmazás, vagy az Ügyfélkapu+ azonosítási mód lesz elérhető.
A mobilapp jelenlegi verziójának legfontosabb funkciója az eAzonosítás, ami biztosítja az e-ügyintézési felületekre való belépést QR-kód beolvasással. Hamarosan várható az eAláírás is, ami magánszemélyeknek magáncélra ingyenes és megfelel az EU-s előírásoknak. Ezt azért fontos tudni, mert az azonosításra visszavezetett dokumentum-hitelesítés (AVDH) szolgáltatást 2024 végén kivezetik, így a dokumentumok hitelesítése ezt követően a DÁP alkalmazásban, vagy fizetős szolgáltatásokkal biztosítható.
A regisztrált felhasználók ma már az alkalmazással igazolhatják magukat rendőri ellenőrzés során, az alkalmazásban elérhetik a személyes és gépjármű adataikat, igényelhetnek digitális erkölcsi bizonyítványt és időpontot foglalhatnak kormányablakokba. 2025-ben a szolgáltatások köre tovább bővül, regisztrációs lehetőséget biztosítanak szelfis azonosítással, továbbá az alkalmazás használható lesz piaci szolgáltatóknál (pl. azonosítás, szerződéskötés, hitelesítés).
A résztvevőknek lehetősége volt hozzászólni az elhangzottakhoz, és választ kaphattak kérdéseikre.
Szöveg és fotó: Orbán Anna