Hatalmas érdeklődés mellett zajlott az első Ludovika Őszi Akadémia, amelyet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rendezett meg november 15-én és 16-án. Az eseményrészeként panelbeszélgetéseket, 24 órás Hackathont és vitaversenyt is rendeztek.
Az NKE programjai közül kiemelkedő, egyre nagyobb teret hódító Ludovika Fesztivál sikere, illetve a jelen geopolitikai, demográfiai és gazdasági kihívásai, az új világrend alakulása, valamint a különböző választások eredményei hívták életre az első, hagyományteremtő szándékkal megrendezett Ludovika Őszi Akadémiát – fogalmazott bevezetőjében Szabó Anett, az NKE sajtófőnöke.
„Nagyon inspiráló az az egyetemi környezet, amelyben élünk” – jelentette ki beszédében Kovács László vezérőrnagy. Az NKE tudományos rektorhelyettese kifejtette, hogy a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából novemberben több olyan konferenciát tartanak az intézményben, amelyek ösztönzőek lehetnek. Véleménye szerint azonban ennél is inspirálóbb az az egyetemen folyó tehetséggondozás, amikor a szakkollégiumok, a tanszékek és a Ludovika Tehetséggondozó Osztály támogatásával közösséget hoznak létre. Hozzátette: az egyetemi lét arról szól, hogy a hallgatók gondolkodjanak azokról a témákról, amelyeket a két nap során felvetnek majd.
„A tehetséggondozás a gondolkodás művészetére való felkészítést jelenti” – fogalmazott Kovács László, aki emlékeztetett arra, hogy a főként Európában megvalósuló lineáris oktatás ritkán inspirál és késztet gondolkodásra, vagy sarkallja kritikai észrevételek megfogalmazására az egyetemistákat és az oktatókat. A tudományos rektorhelyettes kitért a mesterséges intelligencia etikus és hatékony használatára is, amelyre az NKE-n az oktatókat is felkészítik.
„Ez a digitális eszközök használatával párosulva azt a gondolkodást és kreativitást segíti, amely a vitaversenyben és a Hackathonban is az Önök segítségére lesz” – mondta a résztvevő hallgatókhoz szólva Kovács László. Véleménye szerint az, aki az egyetemen tud kreatív lenni, később a munkahelyén is így tevékenykedik majd. Fontosnak nevezte a hasonló rendezvényeket annak érdekében, hogy akár más egyetemekkel összefogva, a fiatalok egymástól tanulva dolgozzanak Magyarország érdekében.
A panelbeszélgetések után a kétnapos Ludovika Őszi Akadémia egy 24 órás ötletversennyel (hackathon) folytatódott, amelyre 15 csapat jelentkezett. A hackathon résztvevői két téma közül választhattak: a külföldről, vagy külföldi forrásból végrehajtott dezinformációs kísérlete a választások – különös tekintettel az amerikai elnökválasztás – eredményének alakulására, illetve a demográfiai kihívások Európában.
A megmérettetés első három helyezett csapatának minden tagja a Ludovika Collegium hallgatója. A hackathonon a legjobb helyezést a KoHorses (Seres Sára, Plank Zsófia, Milán Ákos Péter, Kamrás István) csapat érte el, a második helyet a 2.1 elnevezésű formáció (Mátó Gréta, Dávid Levente Máté, Gyűrösi Anna) szerezte meg, a harmadik helyen pedig a Dream Team (Ihracska Mirtill Hanna, Nagy Nóra, Faragó István László, Szilágyi Bori) végzett.
Az esemény második napján a korábbi panelbeszélgetések témáiból rendeztek vitaversenyt, amelynek első helyezettje az Ostrakon Szakkollégium csapata, a BAM (Szent-Imrey Bálint, Járóka Attila, Rein Miklós Sándor) lett, másodikként a Ludovika Collegium Vitatigrisek (Virsinszki Réka, Farkas Csongor, Koltai Álmos) elnevezésű formációja végzett, a harmadik helyezett pedig szintén a Ludovika Collegium csapata, a Reversum (Branczik Benedek, Kovács Viktor, Fogarasi Levente) lett.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes