NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Karrieriroda is segíti az NKE-n a jövő közigazgatási szakembereit

Nagy volt az érdeklődés a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Hallgatói Önkormányzata által szervezett Szakmai Gyakorlati Napon november 20-án. Az eseményen a hallgatók tájékoztatást kaphattak a szakmai gyakorlati helyekről és az álláslehetőségekről, de bemutatkozott az ÁNTK új karrierirodája is.

„Minden olyan intézményre, amely akár csak egy hallgatónkat is fogadta, partnerként tekintünk” – jelentette ki bevezetőjében Méhes Tamás. Az ÁNTK oktatási dékánhelyettese kifejtette: a szakmai gyakorlati rendszer része az információátadás a munkáltató és a hallgató között, mivel a szakmai gyakorlatot végző fiatal beleláthat az adott munkahely működésébe, a munkáltató pedig megismerheti az esetleges leendő munkavállaló kompetenciáit.

„A Hallgatói Önkormányzattal együttműködésben megvalósuló Szakmai Gyakorlati Nap célja a tanulmányaik befejezéséhez közeledő és szakmai gyakorlatot teljesíteni készülő hallgatók támogatása, illetve az, hogy az ÁNTK valamennyi hallgatója tájékozódhasson a szakmai gyakorlati lehetőségekről” – fogalmazott köszöntőjében Varga Réka. Az ÁNTK dékánja a program stratégiai partnerének nevezte a Miniszterelnöki Kormányirodát, valamint a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumot, amely segítséget nyújt a szakmai gyakorlati helyek kiválasztásában.

„A hallgatók 85-90 százaléka közigazgatási területen teljesíti a szakmai gyakorlatát” – emlékeztetett Varga Réka, hangsúlyozva: a kitelepült minisztériumok, önkormányzatok, kormányhivatalok és háttérintézmények képviselőinek standjainál kötetlen formában tehetik fel kérdéseiket az érdeklődők. A dékán kitért arra is, hogy az NKE számtalan intézménnyel kötött együttműködési megállapodást, és csak az ÁNTK-nak 115 olyan partnere van, ahol a hallgatók a szakmai gyakorlatukat teljesíthetik. Hozzátette: a hallgatók számára egy 50 intézményt tartalmazó partnerlistát is közzétettetek.

„Az ÁNTK-n létrehoztunk egy karrierirodát, amelynek az a célja, hogy egyéni tanácsadással tudjuk a hallgatókat a számukra legalkalmasabb gyakorlati hely, vagy állás megtalálásában” – jelentette be Varga Réka. A karrieriroda koordinálja egyebek mellett a hallgatók karriertervezéssel kapcsolatos támogatását, hozzáférhetővé teszi a beérkező állás és pályázati felhívásokat, segít a megfelelő önéletrajzok megírásában, valamint „előinterjúkat” szervez, hogy a kereslet és a kínálat találkozhasson – részletezte a dékán, kiemelve a központi, a területi és a helyi igazgatás képviselőivel való kapcsolattartást. Fontosnak nevezte ugyanakkor az Alumni rendszert annak érdekében, hogy a korábban végzett hallgatók is megoszthassák tapasztalataikat a most diplomázókkal.

„Amikor népszerűsíteni kell valamit, a legfiatalabbat és a legkisebbet küldik olyan helyekre, ahol fiatalok vannak, és a minisztériumok közül a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) a legfiatalabb, mert idén január 1-jén alakult” – emlékeztetett a hallgatókhoz szólva Latorcai Csaba. A KTM parlamenti államtitkára kiemelte, hogy a minisztérium személyi állománya is nagyon fiatal, mert az átlagéletkor 35 év alatt van. A miniszterhelyettes úgy fogalmazott: a KTM működése felöleli a közigazgatás teljes spektrumát, mert a minisztériumhoz tartoznak az önkormányzatok, a civil szervezetek és az egyházak, a kormányhivatalok, illetve a Nemzeti Fejlesztési Központ is.

Személyes karrierútjáról Latorcai Csaba kifejtette: 1998-ban fizetés nélküli referensként kezdett a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozni, később összesen nyolc minisztériumban volt osztályvezető, helyettes államtitkár és közigazgatási államtitkár is. Mindegyik feladat, amire felkérést kapatam, a javamra vált, mindegyikből tanultam és egyre több tapasztalatot szereztem – fogalmazott Latorcai Csaba, aki azt kívánta a hallgatóknak, hogy találják meg a számukra megfelelő utat.

Sömjéni László, a Miniszterelnöki Kormányiroda Kormányzati Személyügyi Központot irányító helyettes államtitkára szintén 1998-ban kezdte a közigazgatási pályáját, és a miskolci jogi kar elvégzése után az Igazságügyi Minisztériumban helyezkedett el. A helyettes államtitkár arra hívta fel a hallgatók figyelmét, nyugodtan válasszanak a szívükhöz kevésbé közel álló gyakorlati helyet, mert ott is számtalan tapasztalatot szerezhetnek. „Egy munkahelyen tudjátok megtapasztalni azt, hogy a legfontosabb a pontos munkavégzés, a fegyelem és a szakmai alázat” – hangsúlyozta Sömjéni László, aki szerint a közigazgatásban olyan emberek dolgoznak, akik szeretik a hazájukat és azért munkálkodnak, hogy Magyarországnak ne csak múltja, hanem jövője is legyen.

Szabó Zsanett, az ÁNTK Hallgatói Önkormányzatának elnöke azt emelte ki, hogy a Szakmai Gyakorlati Napot a hallgatók igényeinek megfelelően szervezték meg, ezért összesen több mint húsz kitelepült partnerintézmény standjánál kaphatnak információkat az érdeklődők.

Jankovics Martina, az ÁNTK Karrierirodájának megerősítette: fő céljuk a barátságos légkör kialakítása annak érdekében, hogy a hallgatók bizalommal forduljanak hozzájuk. Kitért arra is, hogy a következő félévtől olyan workshopokat is szerveznek majd, amelyekre egy-egy partnerintézményt hívnak meg.

 

Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: Karrieriroda