E címmel került sor idén a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Gazdasági és Versenyképesség Kutatóintézete (GVKI) és a Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi Szakosztálya és Államháztartási Szakosztálya közös szervezésében az intézet éves konferenciájára a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatához kapcsolódóan.
A konferencia Deli Gergely megnyitójával kezdődött. „Közös érdekünk kezelni az elmúlt évek nehéz gazdasági körülményeinek hatásait – mint a magas infláció, a megnövekedett államadósság, a magas energiaárak, a nemzetközi ellátási láncok fragmentálódása, vagy a globális versenytársakétól elmaradó termelékenység és gazdasági növekedés – és ismét felfelé ívelő pályára állítani az EU gazdaságát” – idézett az uniós elnökségi programunkból az NKE rektora. Mario Draghi korábbi olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank korábbi elnöke is megkongatta a vészharangot a szeptemberben bemutatott „Az európai versenyképesség jövője” című jelentésében, tette hozzá. A megoldásokat egyre égetőbb demográfiai kihívások közepette kell megtalálnunk. A fiskális erőforrásokra nehezedő fokozódó nyomás, illetve a közfinanszírozások fenntarthatóságának biztosítása miatt is elengedhetetlen a kiút felkutatása. „Idén a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat mottója: „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában”. A tudománynak mindig, e polikrízises időszakban talán még fokozottabban feladata, hogy keresse a válaszokat korunk kihívásaira” – szögezte le Deli Gergely.
A nyitóelőadást Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára tartotta. Helyzetkép a magyar gazdaságról című prezentációjában először röviden beszámolt a jelenlegi kihívásokról. Elhangzott: a bankszektor konszolidálására vonatkozó törekvéseknek számos akadálya van, miközben Európában alig van olyan pénzintézet, amely a tengerentúli nagybankokkal fel tudná venni a versenyt. Az energiaárak ugyancsak magasabbak itt – az orosz energiahordozóktól történt leválás és a zöld energia sajátosságai állnak ennek hátterében –, ez nagyon érzékenyen érinti a járműgyártást: német cégek sora telepíti át vállalatait az USA-ba. Mindezek mellett az öreg kontinensen a bürokrácia is nehezíti a gazdasági szereplők mindennapjait. Miképpen tudunk fordítani ezen? – előadásában e témát járta körül az előadó.
A folytatásban Versenystratégia Magyarországon és az Európai Unióban címmel kerekasztal-beszélgetés következett Szajlai Csaba gazdasági újságíró moderálásával, amelynek kiindulópontja a hónap elején az Európai Unió vezetői által az Európai Politikai Közösség találkozóját követő budapesti tanácskozásukon elfogadott új európai versenyképességi paktum volt. A dokumentum célja az Európai Unió jövőállóbbá tétele. A paktum kimondja: „döntő fontosságú, hogy sürgősen megszüntessük az innovációs és termelékenységi szakadékot mind globális versenytársainkkal szemben, mind pedig az Unión belül.”
A beszélgetésről, valamint a konferenciáról részletesen a ludovika.hu cikkében számolunk be.
Szerző: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes