NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Tudás és közösségépítés a Ludovika Collegiumban

A Ludovika Collegium (LC) január 26. és 28. között rendezte meg az őszi félévet záró és a tavaszi félévre előre tekintő szakmai napokat, amelynek során a hallgatók a közszolgálat és a közigazgatás különböző területein dolgozó szakértőktől szerezhettek értékes ismereteket. A szakmai programokat kötetlen közösségi események színesítették, amelyek hozzájárultak az LC összetartó szellemiségének erősítéséhez. A rendezvény utolsó napján a hallgatók TDK-dolgozataikat és egyéb kutatási projektjeiket mutatták be a kollégiumra jellemző multidiszciplinaritás jegyében. Az esemény sikeresen ötvözte a tudományos és közösségi élményeket, és nagyban hozzájárult a Ludovika Collegium hallgatóinak szakmai és személyes fejlődéséhez.

Velkey György László programigazgató köszöntőbeszédét követően a program közösségformáló gyakorlatokkal és beszélgetésindító feladatokkal kezdődött, amely lehetőséget teremtett a külföldről visszatérő hallgatóknak, hogy megismerkedjenek az elsőévesekkel. A nap folytatásaként Sarnyai Benedek vezette be hallgatótársait a közvéleménykutatási alapismeretekbe. Az előadáshoz egy workshop is kapcsolódott, ennek során a résztvevők rögtön alkalmazhatták is az elsajátított tudást gyakorlati példák megoldásán keresztül.

Másnap bemutatták a tavaszi félévben zajló LC-s tematikus íveket: az ENSZ’80 (címében utalva az Egyesült Nemzetek Szervezetének alapításának évfordulójára), valamint Agrárium és vidékfejlesztés kurzusokon bővíthetik majd tudásukat a részt vevő hallgatók. Az ENSZ-kurzust Bogyay Katalin nagykövet, a Magyar ENSZ Társaság elnöke, míg az Agrár kurzust Szilvácsku Miklós Zsolt tájépítész, tájökológus, jogász, a MATE adjunktusa vezeti majd.

A prezentációkat követően Sömjéni Lászlót, a Kormányzati Személyügyi Központ helyettes államtitkárát köszönthették a jelenlévők, aki a közigazgatásban szerzett sokéves tapasztalatait osztotta meg az LC közösségével. A beszélgetés központi témája a kollégium belföldi gyakornoki programjának bővítése volt, különös hangsúllyal az érdeklődő hallgatók számára megnyíló új gyakornoki lehetőségekre. A tavaszi félévben várhatóan több LC-s hallgató is a szakterületéhez kapcsolódó közigazgatási intézményben teljesíthet szakmai gyakorlatot a Kormányzati Személyügyi Központ közvetítésével.

A nap folyamán műhelyegyeztetések is zajlottak, amelynek során az egyetemisták a műhelyvezetőkkel már bele is kezdtek a tavaszi félév munkájába azzal, hogy kitűzték a teljesítendő célokat a félévre vonatkozóan. A műhelymunkákban (szakmai, kollégiumi, kommunikációs) való részvétel kiemelkedő jelentőségű a kollégium szakmai és közösségi életében. Az egyéni célok kijelölése és a félév szakmai kihívásainak áttekintését követően a már munkatapasztalattal rendelkező aktív hallgatók, illetve az érintett alumni tagok számoltak be a közigazgatás területén szerzett élményeikről. A szerteágazó diskurzus során a hallgatók a Honvédelmi Minisztériumról, az Agrárminisztériumról, az Országos Kórházi Főigazgatóságról, vagy épp a Miniszterelnöki Kormányirodáról tájékozódhattak. A második nap hallgatói közgyűléssel, az új hallgatói elnök megválasztásával ért véget.

Az esemény zárónapjának első vendége Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, korábbi kurzusvezető (Monetáris politika) volt, akivel Kecskés Barnabás beszélgetett. A diszkusszió során a meghívott előadó megismertette a hallgatósággal a monetáris alapfogalmakat, és a pénz gazdasági szerepéről értekezett. Szó esett a közigazgatásban folyamatban lévő struktúraváltásokról, a jelenlegi inflációs környezetről és az európai tőkepiac helyzetéről is.

Ezt követően online módon kapcsolódott be Feledy Botond külpolitikai szakértő, a Ludovika Collegium Board-tagja, aki az aktuális geopolitikai események komplexitását és azok esetleges hosszú távú hatásait fejtegette, Fogarasi Levente moderálása mellett. A szakember rávilágított a nemzetközi kapcsolatok alakulásának releváns tényezőire, középpontba állítva az amerikai elnökválasztást, az ukrajnai és gázai háborús állapotot, továbbá az Európai Unió helyzetét.

A szakmai napok záróakkordjaként a Ludovika Collegium hallgatói közül néhányan bemutatták TDK-dolgozataikat, kutatási projektjeiket. Az előadások során ezúttal is megjelent a kollégiumra jellemző multidiszciplinaritás, ugyanis az előadások témái között a kriptovaluta-csalásokról, a kiberbiztonságról, a mesterséges intelligencia etikai szabályozásáról és a kevert módszertanú adatfelvételben megjelenő szelekciós és mérési hibáról egyaránt szó esett.

 

Szöveg: Kádár Margit

Fotó: Koltai Álmos

 


Címkék: Ludovika Collegium