Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

USA-ból érkező hallgatókat fogadott az RTK

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemre (NKE) látogatott az amerikai egyesült államokbeli Metropolitan State University of Denver (MSUD) hallgatóinak egy csoportja március 20-án, hogy megismerje a magyar közszolgálat működését – különös tekintettel a rendészeti képzésre –, és a magyar kultúrát. A bő egyhetes látogatás célja továbbá, hogy az amerikai diákok átfogó képet kapjanak a magyarországi közigazgatásról, jogrendszerről és a közbiztonságról, valamint hogy azokat összehasonlíthassák az amerikai gyakorlattal.

A két intézmény együttműködési megállapodást is kötött 2024-ben, jelenleg Christián László r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese pedig Fulbright-ösztöndíjjal az MSUD vendégprofesszora és Fulbright Visiting Scholarként tevékenykedik.

Az amerikai diákok érkezésének első napján Kovács Gábor r. vezérőrnagy, a Rendészettudományi Kar (RTK) dékánja köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az MSUD hallgatói most lehetőséget kaptak arra, hogy bepillantást nyerjenek Magyarország egyetlen olyan egyetemének működésébe, amely a jövő közszolgálati szakembereit képezi. Ennek kapcsán kiemelte, hogy az RTK nem csupán a rendészeti szervek, hanem a magánbiztonsági és önkormányzati szféra számára is képez szakembereket. Kovács Gábor beszéde végén arra kérte a hallgatókat, hogy a szakmai programok mellett ismerkedjenek meg a magyar kultúrával, és kóstolják meg a helyi specialitásokat.

A köszöntőt követően Mészáros Bence r. ezredes, egyetemi docens a magyar büntető igazságszolgáltatási rendszerről és más kritikus kérdésekről szóló előadásának felvezetőjében részletesen bemutatta az NKE-t, kitérve a ludovikás hagyományokra, és egyetemünk öt karára.

Az RTK Krimináltaktikai és Kriminálmetodikai Tanszékének vezetője a kar képzési rendszeréről szólva elmondta, hogy annak hallgatói nappali munkarendben három-, illetve négyéves alapképzési, levelező munkarendben hároméves alapképzési, valamint kétéves mesterképzési szakokon folytathatnak tanulmányokat. Emellett lehetőség van doktori képzés és felsőfokú szakirányú továbbképzések elvégzésére is, és kitért az RTK-n elérhető Erasmus+ kurzusokra is.

Mészáros Bence kiemelte, hogy az RTK-s hallgatók az elméleti tudáson kívül rendkívül alapos gyakorlati felkészítésben is részesülnek, utalva a rendészeti alapfelkészítésre, a tisztjelölti vizsgára, valamint a Rendészeti Oktatási Épületben található taktikai házra és annak helyiségeire.

A rendőr ezredes tájékoztatta az amerikai hallgatókat, hogy a tisztjelöltek már tanulmányaik idején is aktívan részt vehetnek különböző feladatokban. Példaként említette, hogy 2022-ben, az orosz-ukrán fegyveres konfliktus következtében Magyarországra érkező menekültek segítésében is közreműködtek, valamint a 2024-es szeptemberi árvíz idején Pilismarót község árvízvédelmi előkészületeibe is bekapcsolódott az RTK Rendvédelmi Tagozata és oktatói, amelynek elismeréseként kormányzati döntés alapján a 330 hallgató és 19 oktató vehette át az Árvízvédelmi Emlékérmet idén március 13-án.

Mészáros Bence ezt követően a magyar igazságszolgáltatás rendszeréről is szót ejtett, majd beszélt a nyomozóhatóságok különböző tevékenységi köréről. Ennek kapcsán megemlítette a kábítószer-terjesztés, -kereskedelem és a -népszerűsítés alkotmányos tilalma nyomán nemrég megalakult Delta programot, amelynek feladata felszámolni a kábítószer-kereskedelmet Magyarországon.

A látogatás folytatásaként az MSUD hallgatói megtekinthették a Rendészeti Oktatási Épületet, tájékoztatást kaphattak az egyetem által kínált szabadidős tevékenységekről és a kollégiumi életről, majd campus túrán is részt vehettek, amelynek zárásaként Deli Gergely rektor hivatalában fogadta az amerikai diákokat.

A hallgatók magyarországi tartózkodásuk idején a számos fontos intézményt látogatnak meg, egyebek mellett a Budai Várat, a Halászbástyát, a Rendőr-főkapitányságot, a Szent István Bazilikát, az Országházat, a Legfőbb Ügyészséget és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát, de felkeresik a főváros nevezetességeit is, mint például a Hősök tere és a Vajdahunyad vára, valamint a Gellért-hegy, és egynapos kirándulást tesznek Kecskemétre, ahol a helyi kormányzással és közigazgatással ismerkednek meg. 

 

Szöveg: Sallai Zsófia

Fotó: Szilágyi Dénes