Az NKE Távközlési, Légi- és Világűrjogi Kutatóintézete és a Magyar Hadtudományi Társaság három új, világűrjogi témában megjelent könyvet mutatott be.
A szakmai program vendégeit Tilinger Krisztina, az intézet kutatója köszöntötte március 26-án, a Zrínyi Teremben, majd szólt az intézet közelmúltbéli névváltoztatásáról: a kutatási spektrum a távközlési és a légi jog területeivel is bővült.
Bartóki-Gönczy Balázs intézetvezető az öt éve létrejött kutatóintézet elmúlt időszakának főbb állomásait ismertette, kiemelve a győri Széchenyi István Egyetemmel közös munkát, valamint a három éve megjelent első tankönyvet, amelyet mintegy 50 publikációs és három másik kötet követett. Óriási munka – konferenciák, nyári egyetemek szervezése, részvétel az UniSpace programban – eredményeképpen sikerült a nemzetközi szakmai kapcsolatok vérkeringésébe is bekapcsolódni. Az intézetvezető is szólt a kutatási portfolió kibővítéséről, amelyben a drónok témája kapcsán a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karral működnek együtt, s a jövőben ugyancsak foglalkoznak majd a távközlési politika és jog területével – utóbbi kapcsán idén a tengeralatti kábelek kerülnek fókuszba. Az intézetvezető kiemelte: egy francia egyetemmel közös pályázat révén új kutatás indult, ennek eredményeit egy decemberi konferencián ismertetik majd.
Szenes Zoltán ny. vezérezredes, tábornok, a HHK professor emeritusa, a Magyar Hadtudományi Társaság elnöke az Új űrkorszak kapujában. A világűr biztonsági és katonai kérdései című, a Zrínyi Kiadó gondozásában megjelen könyv társszerkesztőjeként elmondta: a téma jelentőségét az űrszektor fejlesztésének a 2018-as kormányprogramban is szereplő fontossága mellett a nemzetközi fejlemények is jelezték. Az elkészült kötet első részében a világűr biztonsági és katonai szerepét mutatják be az írások, a másodikban országtanulmányok olvashatók, a harmadik blokk pedig az űrrendszerek, űrtechnológia témáját dolgozza fel.
Sulyok Gábor, a Széchenyi István Egyetem egyetemi tanára a The New Space Age – Legal and Policy Perspectives című, a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent kötet társszerkesztője volt. Előadásában a globális űrszektor méretének részleteit, majd a szabályozás gyakorlatát és a jövő kihívásait ismertette. Edl András, az intézet tudományos segédmunkatársa, a harmadik, Colony 01 – Challenges of Establishing Permanent Human Presence on Other Planets című, ugyancsak a Ludovika Egyetemi Kiadó által gondozott kötet szerkesztőjeként tartott előadást. Ennek kapcsán úgy fogalmazott: a másik két könyv a jelenlegi helyzetről szól, az általa szerkesztett pedig azzal a céllal íródott, hogy segítse a felkészülést a jövőbeni helyzetekre, kihívásokra. Eddig a felfedezés volt a lényeg, immár az a kérdés, miképpen lehet az űrben folyó tevékenységeket üzletileg nyereségessé tenni – fogalmazott.
A rendezvényről részletes beszámolónkat a ludovika.hu oldalon olvashatják.
Szöveg: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes