Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Az anyaság filozófiája felé

Az anyaság, a gondoskodás és a családi kapcsolatok jogi, társadalmi és filozófiai kérdéseiről rendezett Gondoskodás, szeretet és kapcsolatiság – Az anyaság filozófiája felé címmel nemzetközi tudományos konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) Politika- és Államelméleti Kutatóintézete (PÁK) április 2-án, a Ludovika Szárnyépület John Lukacs Társalgójában.

Az anyaság a társadalom esszenciális része, így minden közösség számára fontos téma – mondta köszöntőjében Deli Gergely, az NKE rektora. Hozzátette, az NKE mint a legerősebb hazai közszolgálati képzőintézmény és regionális tudásközpont a nemzetköziesedés mellett alapvető feladatának tekinti az aktuális, a társadalmat foglalkoztató témák tudományos kutatását. Diákjaink ugyanis nemcsak a praktikus, mindennapi munkájukhoz szükséges tudásra, hanem társadalmunk globálisan aktuális problémáira is kíváncsiak. Az anya a családban ma betöltött szerepének vizsgálata e kihívások egyike, a kérdésről kezdeményezett tudományos párbeszéd pedig hatással lehet az egész társadalomra.

Mi köze a politikához és a kormányzáshoz az anyaság jogi és filozófiai hátterének? – tette fel megnyitójában a kérdést Hörcher Ferenc, az NKE EJKK PÁK intézetvezetője. A kutatóintézet az empirikus adatokon túl az emberi kapcsolatok részeként kívánja bemutatni a politikát. E kapcsolatok alapját pedig a család, a lakóhely, az iskola nyújtja, ezek megértése nélkül nem érthetjük meg sem a politikát, sem magát az embert.

A feminizmus félreérti, mert az autonóm és a sérülékeny, függő ember ellentétének mutatja be az anyaságot – mondta előadásában Erika Bachiochi, a Fairer Disputations (Méltányosabb Viták) nevű nemzetközi folyóirat és kutatóműhely főszerkesztője, az Etikai és Közpolitikai Központ kutatója. A következő előadásban pedig Thana de Campos, a Chilei Pápai Katolikus Egyetem kutatója arról beszélt, hogy a közintézmények olyan megújulására lenne szükség, amely enyhíti az anyaság magányát.

A konferencia folytatásában több hazai és külföldi műhely, így az angliai Cambridge-i Egyetem, az amerikai Notre Dame-i Egyetem, valamint az Alkotmánybíróság, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, az NKE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kutatói is beszámoltak a témában folytatott alkotmányjogi, jogbölcseleti, jogszociológiai és politikai filozófiai vizsgálódásuk eredményéről.

A konferenciáról bővebben az egyetem tudományos portálján, a ludovika.hu cikkében olvashat.

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Szilágyi Dénes