Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Innováció a közszolgálatban

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata együttműködési keretmegállapodást kötött április 16-án Kecskeméten, hogy elősegítsék a közszolgálati karrierutat és biztosítsák a helyi közigazgatás számára a magasan képzett szakember-utánpótlást. A megállapodást Deli Gergely, az NKE rektora és Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét város polgármestere írta alá, új szintre emelve az egyetem és a város kapcsolatát.

„Mindannyian tapasztaljuk, milyen fontos szerepet játszanak a helyi önkormányzatok a mindennapjainkban: legyen szó útkarbantartásról vagy iskolák működtetéséről, városunk sikere nagyban függ az önkormányzat hatékony működésétől” – hangsúlyozta Deli Gergely rektor, kiemelve, hogy ehhez elengedhetetlen a jól képzett, innovatív szakemberek képzése.

Az NKE és Kecskemét város együttműködése révén elindul a Kecskeméti Városmenedzsment Akadémia (KVMA), egy nem akkreditált képzési és gyakornoki program, amely a tudományos alapokat gyakorlati tapasztalattal és Kecskemét kulturális értékeinek megismerésével ötvözi. A program három pillérre épül: a tantermi képzés, amely gyakorlatorientált tudást nyújt az önkormányzati működésről; a szakmai gyakornoki tevékenység, amelynek keretében a résztvevők konkrét projektekben dolgoznak Kecskemét önkormányzatánál és intézményeinél; valamint a kulturális beágyazottság, amely lehetőséget ad a város szellemi, közösségi és kulturális életének megismerésére.

Deli Gergely úgy fogalmazott: „Ez a partnerség egyedülálló lehetőséget kínál hallgatóinknak, hogy gyakorlati tapasztalatot szerezzenek egy dinamikusan fejlődő város közigazgatásában, miközben hozzájárulunk Kecskemét hosszú távú fejlődéséhez”. A rektor kifejezte meggyőződését a program jelentőségéről és hozzátette, a köz szolgálata nem csupán a jelenlegi feladatok ellátását jelenti, hanem egy hosszú távú elkötelezettséget a társadalom jövőjének formálása iránt. Minden olyan program, amely a fiatalokat a közszolgálati hivatásra ösztönzi, a jövő iránti optimizmust és hitet fejezi ki. „E megállapodással nemcsak egy dokumentumot írunk alá, hanem együtt vállalunk felelősséget a következő generációkért és közösségeink jövőjéért” – fejtette ki a rektor.

Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, a közszolgálati szektor a város második legnagyobb foglalkoztatója, és jelentős igény mutatkozik tehetséges, elkötelezett fiatalokra. A KVMA programot az NKE-vel közösen úgy alakították ki, hogy az a legmagasabb szakmai színvonalat képviselje, miközben azonnali elhelyezkedési lehetőséget kínál a végzetteknek. „Ez a képzés nemcsak kiváló szakmai hátteret biztosít, hanem lehetővé teszi, hogy a résztvevők már a képzés során konkrét munkalehetőségeket kapjanak, versenyképes fizetéssel” – tette hozzá a polgármester.

Szemereyné Pataki Klaudia hangsúlyozta, hogy a város egy elhivatott, jól képzett csapattal rendelkezik, amely készségekkel, gyakorlati tapasztalattal és innovatív szemlélettel támogatja a közszolgálati szektort. „Most értünk el arra a pontra, hogy képesek vagyunk nemcsak a saját városunk, hanem más települések számára is példát mutatni abban, hogyan kell a közszolgálatot megfelelő támogatással és képzéssel erősíteni” – hívta fel a figyelmet a polgármester.

A KVMA az NKE Ludovika Campusán indul, majd a második szemeszterben a résztvevők Kecskeméten végzik szakmai gyakorlatukat, mentori támogatással. A sikeresen teljesítők tanúsítványt kapnak, és akár álláslehetőséghez is juthatnak a város intézményeiben vagy gazdasági társaságainál.

A program átfogó karrierutat kínál a közigazgatás iránt érdeklődő hallgatóknak, miközben erősíti Kecskemét szerepét az önkormányzati innováció terén, és mintát nyújt más városok számára az utánpótlás-nevelés és városfejlesztés összekapcsolására.

 

Szöveg: Sallai Zsófia

Fotó: Szilágyi Dénes