Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Tüzér riport – Mélion József százados képes naplója a második világháborúból

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Budapest Fotófesztivál közös szervezésében valósult meg Mélion József százados képes naplója a második világháborúról című időszaki fotókiállítás, amely esemény megnyitóját az egyetem Oktatási Központjában rendezték meg április 15-én.

A kiállítást Deli Gergely, az NKE rektora nyitotta meg, aki köszöntőjében úgy fogalmazott: nagy öröm számára, hogy a Ludovika Akadémia szellemi örököseként az egyetem helyett adhatott ennek a kiállításnak, amely érintőlegesen azokról a katonákról is szól, akik az egykori tisztképző intézmény falai között sajátították el hivatásukat. „Azt a hivatást, amelynek tudatában az emberiség történetének legnehezebb időszakaiban a katonák képesek voltak bátran, kiszámíthatatlan körülmények között döntéseket meghozni és emberek életéért felelősséget vállalni” – hangsúlyozta Deli Gergely. Mint kifejtette, az NKE is ilyen jól képzett szakembereket kíván adni a hazának.

A rektor kiemelte, hogy Mélion József katonai pályafutására a Ludovika nagy értékként tekint. Hozzátette, hogy a köz szolgálatához szilárd értékrend és szilárd jellem szükséges, amelyhez a magyar történelem tisztelete is elengedhetetlen, a százados fotói pedig hozzájárulnak a reális történelemszemlélet kialakításához és a múltunkhoz való kötődés erősítéséhez.

A fotókiállítás ismetetőjéből kiderült, hogy Mélion József tartalékos tüzér százados második világháborús fényképein szinte napi rendszerességgel dokumentálta a Gyorshadtest 1941. nyári előrenyomulását az 1. gépkocsizódandár kötelékében, majd 1942-ben a magyar 2. honvéd hadsereggel mozgósított 1. páncéloshadosztály mindennapjait és harcait a doni hadműveleti területen. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum feladatául tűzte ki a magyar és kapcsolódó egyetemes hadtörténelem tárgyi emlékeinek gyűjtését, megőrzését, kutatását és változatos formában a közönség elé tárását, valamint együttműködve a fiatal generációk számára népszerűbbé és közérthetőbbé tenni a magyar hadtörténelmet. Bán Attila alezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum múzeumigazgatója a kiállítás megnyitóján megköszönte a résztvevőknek a munkát, kiemelve az NKE együttműködését, valamint köszöntötte Mélion József családját, majd közösen emlékeztek meg a százados életútjáról.

Bognár Katalin, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár tárigazgató-helyettese felszólalásában kitért Mélion József pályafutására: a századost kiemelkedő haditetteiért mindkét világháborúban kitüntettek, tartalékos tüzér hadnagyként szolgált először 1941-től a Gyorshadtest 1. gépkocsizó dandár parancsnokságán, majd 1942-ben a doni hadműveleti területen a magyar 2. honvéd hadsereg 1. páncéloshadosztály gépvontatású tarackos osztályánál.

Bognár Katalin említést tett a háborús fényképezés kezdeteiről, amely a 19. század közepére nyúlik vissza. A technika fejlődésével és a szakemberek megjelenésével ugyanakkor a második világháború idején, a Szovjetunió ellentámadásakor már voltak hivatásos magyar haditudósítók a harctérre. A tárigazgató-helyettes kiemelte, hogy Mélion József hírlapíró és szerkesztő volt, akinek felvételei fontos történeti forrásként jelentenek háborúról. A százados – aki 1945. március 5-én hunyt el szívlövésben Pesthidegkúton, majd 2022 novemberében a Hadisírgondozó Igazgatóság exhumálta és újratemették a Fiumei úti sírkert 52-es parcellájában – hagyatéka körülbelül 230 felvétellel 2018-ban került be a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár fotóarchívumába.

 

Szöveg: Harangozó Éva

Fotó: Szilágyi Dénes