Logo
Logo
NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Az OTDK összerendezi a biztonság és a tudomány világát

Ma minden résztvevő nyertes, hiszen a kutatás, a fejlődés önmagában is érték – mutatott rá a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Had- és Rendészettudományi Szekciójának díjátadója előtti köszöntőjében Panyi Miklós, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese, parlamenti és stratégiai államtitkára a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campuson, április 24-én. Mint azt hangsúlyozta, nagyrabecsülés és elismerés illeti azokat, akik a köz szolgálatát hivatásként választják, akár a saját életük árán is szavatolva Magyarország biztonságát és az ország békéjét. Külön értékelendő a nemzet, a haza, a magyar közösség szolgálatáért elkötelezett azon fiatalok munkája, akik a legmagasabb szakmai kiválóságra törekedve, példamutató módon rendezik össze a biztonság és a tudomány világát.

A miniszterhelyettes emlékeztetett, szabadságunk, biztonságunk, s a béke nem magától értetődő, azt nekünk kell megvédenünk, megőriznünk. A társadalom mai kihívásai pedig megkövetelik, hogy a had- és rendészettudományi szakemberek komplexen, illetve innovatív és előremutató módon gondolkodjanak. A hallgatók szerencsére ezen az úton járnak, amit a széles spektrumú, magas színvonalú és gyakorlatias dolgozataik is bizonyítanak. Ezen kutatások nemcsak a tudomány, hanem a társadalom egészének tesznek szolgálatot. Panyi Miklós szintén kiemelte, hosszú távon is meghatározó az OTDK közösségépítő ereje, hiszen a béke és a biztonság gyakran nem egyedi, hanem közösségi eredmény, amiben elengedhetetlen az összefogás, az egymás iránti tisztelet és a támogatás. Panyi Miklós arról is szólt, a 37-es szám önmagában is tiszteletet parancsol. Az OTDK évtizedek óta járul hozzá a tehetséggondozáshoz állandóságával, szakmai minőségével és a fiatalok bevonásával a felsőoktatásban.

Mi a 70 éves OTDK titka? – tette fel a kérdést megnyitó beszédében Szabó István, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) stratégiai főtanácsadója. Nem más, mint a mesterek és a tanítványok azon találkozása, ahol egymásnak újabb és újabb ismereteket adnak át – ezzel is gazdagítva a következő generációt. Ha ez megtörténik, akkor a helyezéstől függetlenül minden diák máris megcselekedte a maga kötelességét, s e tapasztalatból tud majd építkezni. Szabó István azt is kiemelte, az OTDK valóban komoly hagyományokkal rendelkező, ám nem merev és nehezen mozduló szervezet, amit a rendre megjelenő újdonságok is jeleznek. Idén például a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság segítségével a tagozatok munkája az interneten keresztül is követhetővé vált. Erős fokmérője a biztonság iránti fokozódó érdeklődésnek, hogy e szekciót nézte a legtöbb néző a leghosszabb ideig a világhálón. Szintén újdonság az idei I. innOtdk pályázat az OTDK résztvevőinek, ahol a benyújtott pályamunkákból innovációs ötleteket lehet kovácsolni.

Az eseményen a díjazott hallgatók névsorát, intézményét és felkészítő tanára nevét Markovics Milán Mór őrnagy, az NKE HHK Hadtörténelem Tanszék egyetemi tanársegédje ismertette, az elismeréseket pedig Lippai Péter dandártábornok, az NKE HHK dékánja adta át. A szekció huszonnégy tagozatában az NKE hallgatói tizenhárom első, tizenhat második, tizenegy harmadik, illetve huszonkettő zsűrielismeréses különdíjat hoztak el. Emellett NKE-s résztvevő nyerte el a Honvédelmi Minisztérium (HM), a HM stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Honvédség Vezérkari Főnöke, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága, az NKE HHK dékánja, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint a SziFire Kft., a FIREG Kft. és a Draeger Hungária Kft., illetve részben a Neumann János Számítógéptudományi Társaság által felajánlott különdíjakat. Az eredményhirdetés után az NKE HHK dékánja átadta, a következő rendező intézmény nevében pedig Horváth Zoltán, a Széchenyi István Egyetem dékánja átvette az OTDK stafétáját.

A díjátadó ceremóniát Padányi József ny. vezérőrnagy, az NKE Katonai Műszaki Doktori Iskolájának és az OTDT Had- és Rendészettudományi Szakmai Bizottságának vezetője szavai zárták. Ebben arra emlékeztetett, a OTDK záró napja Szent Györgynek, a rendőrök védőszentjének napjára esik. Számos hagyomány és népszokás kapcsolódik e dátumhoz, például ez a termékenységet javítani szándékozó harmatszedés napja a Muravidéken. A helyiek azt mondják ezen a napon: „viszek is, hagyok is”. Ez az OTDK-ra is igaz, hiszen a pályázók remek előadásokat, ötleteket hoztak, mi pedig azt reméljük, maguk viszik tőlünk a jó emlékeket, s egyetemünk jó hírét – zárta beszédét Padányi József.

 

Szöveg: Sarnyai Tibor

Fotó: Mészáros Márk Benjámin


Címkék: OTDK