Adatbázis-ajánló: Közszolgálati Tudásportál és a LUDITA
Közszolgálati Tudásportál
A Közszolgálati Tudásportál célja, hogy a közszolgálati kutatásokhoz és képzésekhez, illetve a közszolgálatban dolgozók számára hasznos tartalmakat tegyen hozzáférhetővé.
A Tudásportál több részből és gyűjteményből épül fel:
- 1. Közszolgálati Tudástár (NKE repozitórium)
Az Egyetem dokumentumtára, ami a tudományos anyagok archiválására és hozzáférhetővé tételére szolgál. A repozitóriumban a tartalmak teljes szöveggel és metaadatokkal jelennek meg. A legtöbb dokumentum nyílt és szabadon hozzáférhető.
A repozitórium az alábbi gyűjteményekből épül fel:
Jelenleg közel 1800 folyóiratcikk érhető el az adatbázisban, többségük teljes szöveggel, PDF formátumban. Az E-jegyzetek, E-tankönyvek gyűjteménybe kerülnek az Egyetem által kiadott tankönyvek, jegyzetek, míg a Kézikönyvek, monográfiák, szakkönyvek kategóriába kerülnek a muzeális, illetve a nem tankönyvnek minősülő egyetemi szakkönyvek.
A repozitóriumban számos olyan jegyzet és tankönyv megtalálható, mely a kötelező irodalmak között szerepel, ilyen például az Alkotmányjog, a Bevezetés a szociológiába, vagy a Magyar állam- és jogtörténet.
A történeti kutatásban elmélyedni kívánók, a 17. századtól böngészhetik a digitalizált muzeális könyveket.
- 2. Közszolgálati Online Lexikon
A közszolgálathoz és államtudományokhoz kapcsolódó legfontosabb szakkifejezéseket, azok értelmezéseit és összefüggéseit elérhetővé tévő nyilvános online lexikon.
A Lexikonban a szócikkek címében, valamint taralmában is indíthatunk keresést, szűkítve akár egy-egy tudományterületre, valamint betűrendben is böngészhetünk a bejegyzések között.
Az egyes cikkeknél mindig megtalálható azok forrása, esetleges szerzője, mely tudományterület, területek foglalják magukba, illetve milyen relációban áll más bejegyzésekkel.
- 3. Magyary-archívum
Az NKE és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Közigazgatási Jogi Tanszékének közös fejlesztése, mely Magyary Zoltán hagyatékának digitalizált anyagát tartalmazza.
Az archívum négy további gyűjteményre oszlik szét. Az iratok között személyes levelezését, kéziratait, feljegyzéseit olvashatjuk. A térképek között közel 200 hazai és külföldi közigazgatási, pénzügyi, demográfiai szervezeti ábra és térkép található. Az 1930 és 1944 között a Magyar Közigazgatási Intézet kiadványait is külön gyűjteménybe szedve találhatjuk meg, akárcsak az 1938 és 1944 között megjelent Közigazgatástudomány folyóirat lapszámait.
Ludovika Digitális Tudástár és Archívum (LUDITA)
A LUDITA Nemzeti Közszolgálati Egyetem repozitórium-rendszere és tudományos katasztere, mely a Tudástár elődje. Hat külön gyűjteményből épül fel.
• E-tananyagok
Elektronikus jegyzeteket, tankönyveket, valamint multimédiás tananyagokat tartalmaz.
• Doktori disszertációk
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (és jogelődjeinél) védett PhD disszertációk teljes szövegű, kereshető adatbázisa, továbbá a 2004-ig megvédett egyetemi doktori, kandidátusi, nagydoktori és PhD értekezések tartalomjegyzékei.
• Kéziratok
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói szakdolgozatainak és diplomamunkáinak, valamint az Egyetem oktatói, kutatói és doktoranduszai konferencia-előadásainak, publikációik pre- és postprintjeinek teljes szövegű, kereshető adatbázisa.
A szakdolgozatok és diplomamunkák kizárólag személyesen, az azokat őrző könyvtárakban tekinthetőek meg, amennyiben a szerző engedélyezte a betekintést. A repozitóriumban kizárólag azok metaadatai olvashatóak.
• Tudományos pályamunkák
A NKE hallgatóinak díjnyertes ITDK és OTDK pályamunkáinak, továbbá az egyetemi oktatók, kutatók és doktoranduszok tudományos pályaműveinek teljes szövegű, kereshető adatbázisa.
• Folyóiratcikkek
Az Egyetem oktatóinak, kutatóinak, doktoranduszainak publikációi. Folyóiratcikkek valamint tanulmányok.
• Könyvek
Teljes szövegű, kereshető adatbázis az Egyetem oktatói, kutatói által írt szakkönyvekről, monográfiakról, kézikönyvekről.