Könyvajánló - 2021. szeptember 24.
Csatáry György: A Rákóczi-kor emlékhelyei Kárpátalján. „RIK-U” Kft., Beregszász-Ungvár, 2020.
Kiadványunk a fejedelmi Rákóczi-család tagjait, a szabadságért folytatott küzdelmeiket, valamint a kárpátaljai Rákóczi-kor emlékhelyeit ajánlja az olvasók figyelmébe.
Népszerű formában, de mégis tudományos igénnyel tekintjük át a vidékünkön végbement vonatkozó történelmi eseményeket. Továbbá ismertetjük azokat az emlékhelyeket, amelyeket vidékünk lakossága a Rákóczi-kornak szentelt. A kiadványt a szűkebb pátriánk történelmét kedvelőknek, történészeknek és turistáknak ajánljuk.
Készült a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Kiadói Részlege és Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpontja közreműködésével.
A kötet adatait és elérhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Borbás Beatrix: A jogegyenlőség női szempontjai az Amerikai Egyesült Államok alkotmányos rendszerében. Ludovika Egyetemi Kiadó, Budapest, 2020.
A kötet adatait és hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Horváth István, Heltai András: A magyar-német játszma. Emlékezés és dokumentumok. Corvina, Budapest, 2015.
Dr. Horváth István nyugalmazott nagykövet új könyvében a nyolcvanas évek magyar-német kapcsolatai és a hazai belpolitika történései állnak a középpontban. A szerző Magyarország, de hangsúlyosan a ,,reformerek nagyköveteként" nem csupán felidézi a korabeli politikai osztály képviselőinek szerepét, a magyar-német tárgyalások sok tekintetben nem ismert hátterét és a rendszerváltozás mint a hatalomátadás felülről irányított folyamatának értelmezését, hanem mindehhez mellékeli magánarchívumának bizalmas, de eddig még nem publikált dokumentumait és vonatkozó fényképgyűjteményét is. A kötet újdonsága, hogy nemcsak a szerző, a dokumentumok is beszélnek. A kötet három része, a Heltai Andrásnak adott interjú, a politikai dokumentumok, valamint a korabeli fényképek gyűjteménye inspiráló környezetet teremtenek a továbbgondolásra, nemcsak a kortörténet hivatásos művelői, hanem minden érdeklődő olvasó számára.
A kötet adatait és hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Slachta Krisztina: "Rokonlátogatók". A magyarországi németek kapcsolatainak állambiztonsági ellenőrzése - egy ellenségkép története. Elemzés és források. Kronosz, ÁBTL, Pécs – Budapest, 2020.
Az ún. rokonlátogatók, azaz a második világháború után Magyarországról kitelepített németek és itthon maradt rokonaik kapcsolattartására, a svábok utazásaira a magyar állambiztonság is felfigyelt. A magyarországi németek elleni állam(biztonság)i intézkedéssorozatok második hulláma az 1956-os forradalmat követő megtorlások során, illetve azok lezárulta után kezdődött meg. Az 1960-as évek elejétől egyre nyitottabb utazási lehetőségek révén az elűzött vagy elmenekült német származású egykori magyar állampolgárok már nyugati rokonlátogató turistaként érkeztek az országba, és új hazájuk, a nyugati fogyasztói társadalom értékrendjét és tárgyi kultúráját közvetítették a szocialista Magyarország felé, amit az állambiztonság ellenséges diverzióként, nyugati fellazító politikaként értékelt. Az állambiztonság a Kádár-rendszer konszolidálódása idején is igyekezett fenntartani a hiszterizált hidegháborús és "ellenforradalmi" viszonyokat, ahol csak lehetséges volt, ellenségeket keresett - és talált. A rokonlátogatóként érkező egykori kitelepített németek elleni állambiztonsági fellépés egy sikeres belső ellenségkép-kreálás eredménye, melynek csúcsai egy-egy leleplezett kémügy során a széles nyilvánosságot is elérték. A rokonlátogatók utazásaira vonatkozó ügynöki jelentések tartalma azonban éles ellentétben áll az állambiztonsági objektum-dossziék összefoglaló jelentéseiben vélelmezett - ám tényként kezelt - ellenséges tevékenységgel. A magyar állambiztonság esetükben egy olyan ellenségképet, illetve egy olyan feltételezett ellenséges csoportot vélt felfedezni, akikkel szemben hatékonyan alkalmazhatóak voltak az állambiztonság hidegháborús toposzai és a kémelhárítás kliséi. A rokonlátogatók állambiztonsági kontrolljának története ily módon elsődlegesen egy ellenségkép története.
A kötet adatait és hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---
Krzysztof Szczersk: Az európai utópia. Az integráció válsága és a lengyel reformkezdeményezés. Rézbong Kiadó, Göd, 2018.
"Az a kulcskérdés, hogy megint egyenrangú státuszú tagállamokra épül-e az Unió, a közösségi lét mellett megőrzik-e az egyes államok szuverenitását. Ez nem lesz könnyű, mert sok európai nemzet hozzászokott ahhoz, hogy a függőség állapotában éljen. E könyv hihetetlenül fontos hozzászólás ehhez a most kezdődő vitához.
Nemcsak azt írja le a szerző, hogy milyen betegségben szenved az Unió, hanem azt is megmutatja, milyen irányt kell vennie a javító munkának. A lengyel történelmi tapasztalat, akárcsak a lengyel vallásosság, kivételes. Ezért pedig még fontosabb ez a tapasztalat Európa számára." Zdzisław Krasnodebski
Krzysztof Szczerski 1973-ban született Krakkóban. 1997-ben a Jagelló Egyetemen szerzett politikatudományi diplomát, majd 2001-ben doktori fokozatot. 2013-tól a Jagelló Egyetem docense. 1998-tól 2001-ig a Miniszterelnöki Hivatal munkatársa volt, 2007-08-ban külügyi államtitkár, 2009-10-ben miniszterelnöki tanácsadó, majd a szejm alelnöke 2011-től 2015-ig. 2015 januárjában a lengyel parlament képviselője az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében. 2015 augusztusától Andrzej Duda lengyel elnök kabinetvezetője.
"Európa természetesen megteheti, hogy nem hallgat Lengyelországra, természetesen figyelmen kívül hagyhatja a közép-európai térségből kapott recepteket, maradhat a téves politika régi kerékvágásában, amelyet a valóságtól elszakadt, a pozíciójukban önmagukat megerősítő brüsszeli eurokraták utópista elitje ural. Megteheti, csak nem éli túl."
A kötet adatait és hozzáférhetőségét itt ellenőrizheti.
---