Király Béla Gyűjtemény
Király Béla Gyűjtemény
Király Béla 1912-ben született Kaposváron. A Ludovika Akadémiát 1935-ben végezte el, katonai szolgálatát Kaposváron a magyar királyi Nagy Lajos Király 6. honvéd gyalogezredben kezdte. 1940 szeptemberétől 1942 decemberéig a Magyar Királyi Honvéd Hadiakadémián folytatta tanulmányait, melyet a Donnál 1942 nyarán három hónap frontszolgálati tapasztalatszerzést követően a legjobb eredménnyel zárt.
1943 januárja és 1945 márciusa között századosként a Honvédelmi Minisztérium Szervezési Osztályán az elvi alosztály vezetője volt. 1947 májusától 1948 novemberéig a Honvédelmi Minisztérium Kiképzési Osztályát vezette, majd a gyalogság szemlélőhelyettese. 1949. május 1-én vezérkari ezredessé, majd októberben a gyalogság parancsnokává nevezték ki. 1950-től először a Magasabb Parancsnoki Tanfolyam parancsnoka, később a Honvéd Akadémia alapító parancsnoka. Az ÁVH 1951 augusztusában letartóztatta, ezután 1952. január 15-én koncepciós per során kötél általi halálra ítélték, amit január 29-én életfogytig tartó börtönbüntetésre változtattak.
Király Bélát 1956. szeptember 7-én ideiglenesen szabadlábra helyezték. A forradalom kitörése után 1956. október 31-én rehabilitálták. Az október végén megalakuló Forradalmi Karhatalmi Bizottság, valamint a Forradalmi Honvédelmi Bizottmány elnöke volt. Nagy Imre Budapest katonai parancsnokává nevezte ki, ezen kívül az új Nemzetőrség megszervezését is feladatául kapta. A forradalom leverése után nyugatra menekült, az Amerikai Egyesült Államokban telepedett le. A New York-i Columbia Egyetemen történelemtanári diplomát szerzett, majd 1966-ban megszerezte a történelemtudományi doktorátust is. Több évtizeden át volt a New York-i Brooklyn College oktatója, ahol Kelet-Közép-Európa újkori történelmét tanította, valamint hadtörténelmet is oktatott. 1967-ben a hallgatók titkos szavazással az év tanárának választották.
Király Béla 1989-ben Nagy Imre és vértanú társai újratemetésére érkezett haza. Még abban az évben a Legfelsőbb Bíróság felmentette az ellene hozott vádak alól, visszakapta vezérőrnagyi rendfokozatát, majd vezérezredessé léptették elő. 1990-ben Király Béla végleg hazatelepült Magyarországra. Az első szabad országgyűlési választáson Kaposváron egyéni képviselőként mandátumot szerzett, és 1994-ig a Honvédelmi Bizottság alelnökeként dolgozott. 1991-ben a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia tiszteletbeli doktorává avatta.
Király Béla hadiakadémista korában is komoly könyvgyűjteménnyel rendelkezett. Első komolyabb könyvtára Budapest ostroma alatt pusztult el. A negyvenes évek végétől ismét sikerült jelentős gyűjteményre szert tennie, melyet emigrációja miatt hátra kellett hagynia.
1960 és 1982 között tudatosan gyűjtött és beszerzett minden hadtudománnyal foglalkozó publikációt. A könyvgyűjtemény nagysága 1990-re elérte a 6000 kötetet. Hazatelepülésekor a könyvtárát is magával hozta. A gyűjtemény becsült értéke 1990-ben nagyjából 180.000 USD volt, de Király Béla akkor már tudta, hogy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemnek adományozza könyveit. 1998 októberében került átadásra a feldolgozott, több mint 4000 kötetes könyvállomány az erre a célra kialakított kutatószobában „Király Béla Gyűjtemény” néven. A gyűjtemény köteteit elsősorban oktatáshoz használta az Amerikai Egyesült Államokban. Ebből adódóan gyűjteményének legnagyobb részét a politikatudomány, a történelem és a hadtudomány és teszi ki. Olyan ritkaságok is megtalálhatóak a könyvek között, mint Churchill Az első világháború történetének első kiadása. Király Béla kiváló kapcsolatokat ápolt magyar és külföldi tudósokkal és szépírókkal is, így a kötetekben számos szerzői dedikációt találhatunk a kor jeles alkotóitól.
Király Béla 1999 és 2001 között Miniszterelnöki Megbízottként részt vett a haderőreform munkálataiban. 2002-ben a Magyar Köztársaság Érdemrendjének nagykeresztjével (katonai tagozat) tüntették ki. 2004-ben jelent meg önéletrajzi könyve „Amire nincs ige - visszaemlékezések, 1912-2004” címmel.
Király Béla kilencvenhét éves korában, 2009. július 4-én hunyt el. A halála előtt birtokában maradt mintegy 1000 kötetet is Könyvtárunkra hagyományozta.
Király Béla vezérezredes életéről négy részes portréfilm készült, melyek itt érhetőek el:
· https://www.youtube.com/watch?v=EjSblzhjFQw
· https://www.youtube.com/watch?v=Tqs-CAHSu4U
· https://www.youtube.com/watch?v=0kYb0OG-eRM
· https://www.youtube.com/watch?v=8J0IduzMHUg
A Király Béla Gyűjtemény különleges kötetei:
---