NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
LUDOVIKA

Esélyegyenlőség

Esélyegyenlőségi bizottsági kérelem

Kedves Hallgatóink!

Az Egyetem tevékenysége során általánosan érvényesíti az egyenlő bánásmód követelményét, a hátrányos megkülönböztetés tilalmát, valamint az esélyegyenlőség szempontjait. Ennek keretében különösen:

-          elismeri a fogyatékossággal élő hallgatók tanuláshoz való jogát, biztosítja, hogy e hallgatók ne szenvedjenek hátrányt hallgatótársaikkal szemben;

-          az esélyegyenlőség előmozdítása érdekében szolgáltatásaival hozzájárul a hallgatók lakhatási feltételeinek, egészséges, káros szenvedélyektől mentes életvitelének biztosításához, tájékoztató és tanácsadó rendszerével segíti a hallgató beilleszkedését a felsőfokú tanulmányok idején, illetve szakmai előmenetelét a tanulmányok befejezését követően.

A fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányi előrehaladásának támogatása érdekében a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalkotta az Esélyegyenlőségi Szabályzatáthttps://www.uni-nke.hu/egyetem/szabalyzatok-dokumentumok/egyeb-szabalyzatok

Az Esélyegyenlőségi Szabályzat - összhangban a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: felsőoktatási törvény) és az annak végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet rendelkezéseivel - a fogyatékossággal élő hallgatók számára a 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet 62-64. §-ai szerinti kedvezményeket biztosítja.

A felsőoktatási törvény értelmében (8) A fogyatékossággal élő hallgató részére biztosítani kell a fogyatékossághoz igazodó felkészítést és vizsgáztatást, továbbá segítséget kell nyújtani részére ahhoz, hogy teljesíteni tudja a hallgatói jogviszonyából eredő kötelezettségeit. Indokolt esetben mentesíteni kell egyes tantárgyak, tantárgyrészek tanulása vagy a beszámolás kötelezettsége alól. Szükség esetén mentesíteni kell az idegen szaknyelvi ismeretek tudásmérése vagy annak egy része, illetve szintje alól. A tudásmérés során biztosítani kell a hosszabb felkészülési időt, az írásbeli beszámolón lehetővé kell tenni a segédeszköz – így különösen írógép, számítógép – alkalmazását, szükség esetén az írásbeli beszámoló szóbeli beszámolóval vagy a szóbeli beszámoló írásbeli beszámolóval történő felváltását. Az e bekezdés alapján nyújtott mentesítés kizárólag a mentesítés alapjául szolgáló körülménnyel összefüggésben biztosítható és nem vezethet az oklevél által tanúsított szakképzettség megszerzéséhez szükséges alapvető tanulmányi követelmények alóli felmentéshez.

(9) A (8) bekezdés rendelkezéseit a 40. § (6) bekezdése és az 53. § (5) bekezdés b) pontja szerinti idegen nyelvi követelményekre, valamint a doktori képzésre alkalmazni kell.

A kedvezmények biztosítása nem automatikus, az érintettnek az Egyetemi Esélyegyenlőségi Bizottság felé kell a kedvezmény biztosítására vonatkozó kérelmét benyújtania, az erre rendszeresített formanyomtatványon: Esélyegyenlőségi bizottsági kérelem.

A kérelmet postai úton kell a Bizottság részére megküldeni, de megküldhető egyidejűleg elektronikus formában is.

A kérelem mellé csatolni szükséges a törvény által előírt szakvéleményt eredetiben:

-          Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennállt, a fogyatékosság, sajátos nevelési igény a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálati intézmények és azok vármegyei szakértői bizottságként eljáró tagintézményei által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.

-          Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem állt fenn, az utóbb keletkezett fogyatékosság az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.

-          Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező magyarországi lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel nem rendelkezik, a fogyatékosság a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható.

-          Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező vagy hallgató rendelkezik külföldön kiállított szakértői véleménnyel, akkor a fogyatékosság a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható.

-          Az alábbi linken érhető el az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat honlapja: https://gyopsz.elte.hu/

-          Az alábbi linken elérhető az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat tájékoztatója a fogyatékosság megállapításáról: https://gyopsz.elte.hu/szakertoi_tev

Az Esélyegyenlőségi Bizottság döntése ellen a Hallgatói Jogorvoslati Bizottságnál lehet jogorvoslattal élni a döntés közlésétől számított 15 napon belül.

Az Esélyegyenlőségi Bizottság felé benyújtandó kérelmekkel kapcsolatos felvilágosítás kérhető az egyetemi esélyegyenlőségi koordinátortól (eselyegyenloseg@uni-nke.hu), illetve a kari koordinátoroktól.

Az Egyetem az évente kiadott felsőoktatási felvételi tájékoztatóban megjelöli azon szakjait, melyek esetében a vonatkozó jogszabály speciális egészségügyi, pszichikai vagy fizikai alkalmassági követelményeket kíván meg. E szakokra a követelményeknek meg nem felelő jelentkező nem vehető fel, illetve ezen szakokon a felvételt követően a hallgatók az alkalmassági követelménnyel érintett fogyatékosság miatti kedvezményben nem részesíthetők. Azon egyedi esetekben, amikor a hallgató fogyatékossága a tanulmányai megkezdését követően keletkezik, a Bizottság segíti a hallgató előmenetelét a hivatások közötti átjárhatóság lehetőségeinek figyelembevételével.

A hallgató nyilatkozhat továbbá fennálló fogyatékosságáról. A nyilatkozat kitöltése nem kötelező. A nyilatkozat elválaszthatatlan mellékletét képezi a fogyatékosságot igazoló dokumentum. A nyilatkozó hallgatónak az ezt követően benyújtott, fogyatékosságára hivatkozó egyedi kérelmek tekintetében fogyatékosságát nem kell újból igazolnia.

Hallgatói nyilatkozat fennálló fogyatékosságról

 

Elérhetőségek:

Dr. Kriskó Edina - egyetemi esélyegyenlőségi koordinátor, az Egyetemi Esélyegyenlőségi Bizottság elnöke

eselyegyenloseg@uni-nke.hu

tel: +36-1-432-9000/20112

Ludovika Szárnyépület 223. iroda

A kérelmeket az alábbi postacímre kérjük elküldeni:

Nemzeti Közszolgálati Egyetem Esélyegyenlőségi Bizottság 1441 Budapest, Pf. 60.

 

Az Esélyegyenlőségi Bizottság

A Bizottság átlagosan havonta ülésezik, és a Kérelmezők egyedi meghallgatását követően – a kérelem kézhezvételétől számított 30 napon belül – hozza meg döntését a benyújtott kérelemmel kapcsolatban. A Bizottság döntését az Egyetem postai, valamint elektronikus úton eljuttatja a kérelmező, továbbá a tanulmányi osztály felé is. Az elutasított kérelmek esetén a kérelmezőnek lehetősége nyílik a Hallgatói Jogorvoslati Bizottsághoz fordulni.

A Szenátus az EEB tagjait a rektor előterjesztése alapján választja meg három évre az alábbiak szerint:

a)    a rektor jelöltje 1 fő;

b)    a karok jelöltjei 1-1 fő;

c)    a Rektori Hivatal jelöltje 1 fő;

d)    az oktatási ügyekért felelős rektorhelyettes jelöltje 1 fő;

e)    a fejlesztési ügyekért felelős rektorhelyettes jelöltje 1 fő;

f)     a tudományos ügyekért felelős rektorhelyettes jelöltje 1 fő;

g)    a nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes jelöltje 1 fő;

h)   a Campus Igazgatóság jelöltje 1 fő;

i)     a Gazdasági Hivatal jelöltje 1 fő;

j)     a HÖK és a DÖK jelöltje 1-1 fő.

 

A kari fogyatékosügyi koordinátorok elérhetőségei

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem valamennyi karán fogyatékosügyi koordinátorok segítik a fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányi előmenetelét.

A kari fogyatékosügyi koordinátorok és elérhetőségeik a következők: